Reklamsız Sözcü

Urla villlarının kaderi SİT davasına bağlı

Urla villlarının kaderi SİT davasına bağlı

android-time 12:47 31 Aralık 2015
Urla villlarının kaderi SİT davasına bağlı
Urla villlarının kaderi SİT davasına bağlı

Taylan YILDIRIM İZMİR (DHA)- İZMİR`in Urla İlçesi Zeytineli köyünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın da zaman zaman tatilini geçirdiği Hacılar Koyu`nda, işadamı Mustafa Latif Topbaş`ın yaptırdığı villalar için yerel mahkemenin verdiği yıkım kararını Danıştay`ın da Ekim ayında onadığı ortaya çıktı. Ancak verilen bu kararın hayata geçmesinin, Danıştay`daki, bölgeyle ilgili SİT davasının sonucuna bağlı olacağı belirtildi.

Hacılar Koyu`ndaki villalar için, birinci derece SİT alanında bulundukları gerekçesiyle, yerel mahkeme yıkım kararı verdi. Dönemin İzmir valisi Cahit Kıraç`ın da yıkım kararı için ödenek çıkardığı işlem, gerçekleştirilmedi. Villa sahipleri, yerel mahkemenin yıkım kararının durdurulmasına yönelik taleplerini reddetmesi üzerine davayı, Danıştay`a götürdü. Danıştay da yerel mahkemenin verdiği kararı geçen Ekim ayında onadı.

YIKIM KARARI DANIŞTAY`IN DİĞER KARARINA BAĞLI

Yıkımla ilgili verilen onama, villaların yıkım tartışmalarını yeniden başlattı. Bu davalar sürdüğü sırada İzmir Çevre ve Şehirlik İl Müdürlüğü, bölgenin SİT durumunu birinci dereceden, yapılaşmaya kısmen izin veren üçüncü dereceye düşürdü. Bu gelişmenin ardından çevrecilerin, itirazlarını yerinde bulan yerel mahkeme, SİT durumu değişikliğini iptal etti. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de, bu dava için Danıştay`a başvurdu.

Şimdi Danıştay`ın SİT değişikliğine yönelik vereceği kararın, yıkım kararının uygulanıp uygulanmayacağında, tek belirleyici etken durumuna geldi. Danıştay`ın, SİT durumu değişikliğini iptal etmesi durumunda. Villalar için yıkım kararının hayata geçirilmesinin gerektiği çevreciler, tarafından ifade edildi.

DHA-Genel – Türkiye-İzmir – Taylan YILDIRIM
2015-12-31 12:42:35

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 12:4831.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more