Reklamsız Sözcü

‘Usulsüz’ dinlemede flaş gelişme

Usulsüz dinleme iddialarına yönelik davada önemli gelişme yaşandı.

android-time 21:24 13 Temmuz 2015
‘Usulsüz’ dinlemede flaş gelişme
Usulsüz dinleme iddialarına yönelik davada önemli gelişme yaşandı.

Devlet büyüklerinin kullandığı kriptolu telefonları usulsüz şekilde dinlediği iddia edilen tutuklu 3 sanığın tahliyesine karar verildi.Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuklu sanıkların sonrasında, tutuksuz sanıklardan yalnızca Gökhan Vıcıl savunmasını yaptı.

Sanıkların hiçbirinin kriptocu olmadığını, herkesin elektronik bölümünde çalıştığını belirten Vıcıl, “Devletin en üst düzey kurumlarında 13 yıl görev yaptım. Terör örgütü üyeliği suçlamasını tamamen reddediyorum. Temmuz 2014’te Milli Savunma Bakanlığı, güvenlik sertifikamı 5 yıl daha uzattı. Sonra da Ocak 2015’te bu soruşturmada buldum kendimi. Benden ne istiyorlar, anlayamadım. Bazı şeyleri zorlamaya gerek yok. Bir insana ‘Terör örgütü üyesi’ diyorsanız, klerans (bir işi yapma yetkisi) vermezsiniz” diye konuştu.

Sanıklardan sonra savunma yapan avukatları, müvekkillerinin tahliyelerini talep etti. Sanık avukatlarından Nihad Karslı, soruşturmanın basın üzerinden yürütüldüğünü öne sürdü. Avukat Halis Açıkgöz ise “Devlette zaman zaman güç kavgası olur. Tayyip ile Fetullah kapışırken bu insanlar yargılanır” ifadesini kullandı. Bu söz üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, “Burası mahkeme salonu ve Cumhurbaşkanından bahsedilirken, gözetilmesi gereken nezaket kuralları vardır. ‘Tayyip’ diyerek, saygısız bir beyanda bulunmuştur” dedi.

İLHAN ELİEYİOĞLU SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Bu arada, sanıklardan eski TİB Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu, savunmasında suçlamaları kabul etmediğini belirtti. Elieyioğlu, “Devir teslim yapmama müsaade edilmemiştir. Devir teslim yapmadığım bir şeyi kabul etmem mümkün değil. Birçok iddia görevden alındıktan sonra yapılmaktadır” iddiasında bulundu. Cumhuriyet Savcısı Alper Türközmen, tutuklu sanıklardan Ferhat Saraç dışındakilerin tutukluluklarının devamına, Saraç’ın ise adli kontrolle tahliyesine karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, yaklaşık 1 saat süreyle baş başa müzakerede bulunduktan sonra Başkan Musa Yeşil, tutuklu sanıklardan Ferhat Saraç, Bülent Kocagürbüz ve Ahmet Yeni’nin tahliyelerine, diğer 9’unun tutukluluğunun devamına karar verdiklerini açıkladı.

DURUŞMA TARİHİ 8 EKİM’E ERTELENDİ

Sanıkların görevlerinin, tam olarak ne görev yaptıklarının kurumlarından sorulmasına karar veren heyet, duruşmayı 8 Ekim 2015’e erteledi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more