Reklamsız Sözcü

Vatandaşın milyonlarını yutan binada skandal

Devlette “kendi paranla rezil olmak” deyimini hatırlatan büyük bir rezalet yaşanıyor.

android-time 14:48 26 Temmuz 2015
Vatandaşın milyonlarını yutan binada skandal
Devlette “kendi paranla rezil olmak” deyimini hatırlatan büyük bir rezalet yaşanıyor.

Ali Ekber ERTÜRK / ANKARA

Kiraladığı 30 katlı binaya aylık 850 bin lira ödeyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, asansör skandalına sahne oluyor. Bin 600 personelin çalıştığı 30 katlı binada, personele hizmet veren sadece 4 asansör bulunuyor. Bu asansörler yetersiz kalınca, asansörlerin önünde, özellikle sabah saatlerinde onlarca metre kuyruk oluşuyor. Bakanlık çareyi, asansörlerde “kat uygulaması”, Bakan'a da “yük asansörü” bulmakta aradı ancak bu da çare olamadı. Kuyruk nedeniyle oluşan izdiham, zaman zaman kavgalara da yol açıyor.

ÇAREYİ ‘ASANSÖRLERİ BÖLMEDE' BULDULAR

Eski bakan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin döneminde kiralanan binada sıkıntılar bitmiyor. Kuyruklardan dolayı personel mesaiye 1 saatlik gecikmeyle başlıyor. Kuyruk rezaleti büyüyünce bakanlık çareyi, asansörleri belli katlara çalıştırmakta buldu. Buna göre sabah saatleri ile akşam dağılma saatlerinde;

1'inci Asansör 1-9. katlara,

2'inci Asansör: 10-15. katlara,

3'üncü Asansör: 16-22. katlara

4'üncü Asansör: 23-27. Katlara hizmet veriyor.

BAKANA ‘YÜK' ASANSÖRÜ

Personelinin ‘kuyruk çilesi' çektiği Aile Bakanlığı'nda, Bakan Ayşenur İslam ise “yük asansörüne” biniyor. Binada yük asansörü olarak yapılan asansör daha sonra  sadece bakan ve üst düzey bürokratların, bakan misafirlerinin binebildiği bu asansöre dönüştürüldü. Bu asansör özel anahtarla çalışıyor.

BAKANLIK REZALETİ İTİRAF ETTİ

Aile Bakanlığı da yaşanan rezaleti bir raporla itiraf etti. Rezalet, Bakanlığın 2014 Faaliyet Raporu'nda da, şu ifadelerle dile getirildi.

“Bakanlığımız binasında bulunan asansörün yetersizliği ve plansızlığı, nedeniyle özellikle sabah, öğlen ve akşam saatlerinde asansör sırası beklenmesi gereksiz zaman kaybına neden olmakta ve iş verimini olumsuz etkilemektedir.”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more