Reklamsız Sözcü

Veysel Eroğlu: Tahminlere baktığımız zaman 2016 yılında bir kuraklık beklemiyoruz

Veysel Eroğlu: Tahminlere baktığımız zaman 2016 yılında bir kuraklık beklemiyoruz

android-time 14:26 30 Aralık 2015
Veysel Eroğlu: Tahminlere baktığımız zaman 2016 yılında bir kuraklık beklemiyoruz
Veysel Eroğlu: Tahminlere baktığımız zaman 2016 yılında bir kuraklık beklemiyoruz

ANKARA (DHA) – ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, meteorolojik tahmin, hava durumu, yağışlar ve barajlardaki doluluk oranlarıyla ilgili açıklama yaptı. Türkiye`de 2016 yılı için kuraklık beklemediklerini belirten Eroğlu, `Tahminlere baktığımız zaman 2016 yılında bir kuraklık beklemiyoruz. Kasım Aralık ayında fazla yağış olmadı ama barajlarımızda ortalama yüzde 50 suyumuz var. Şu anda 87 barajda yaklaşık 10 milyar metre küp suyumuz var. Kar yağışları ile su seviyesi yükselecek. Şu anda bile herhangi bir sıkıntı yok. İstedikleri şekilde suyu kullansınlar ancak tasarrufu da göz ardı etmesinler` dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, meteorolojik tahmin, hava durumu, yağışlar ve barajlardaki doluluk oranlarıyla ilgili DSİ Genel Müdürlüğünde basın toplantısı düzenledi. Türkiye`deki meteoroloji gözlem istasyonlarına ilişkin Eroğlu, `Karada, 1237 otomatik meteoroloji gözlem istasyonu var. Havada 72 otomatik meteoroloji gözlem istasyonu, denizlerde 78 tane otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu var. Türkiye`de denizde, havada, karada 1450 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonumuz var` dedi.

`ŞU ANDA 87 BARAJDA YAKLAŞIK 10 MİLYAR METRE KÜP SUYUMUZ VAR`

Su tasarrufuna dikkat çeken Eroğlu, `2015 yılında 310 tane barajımızda, 165 milyar metre küp suyu depolama kapasitemiz var artık. Daha yağışlar başlamadı. Şu anda 87 barajda yaklaşık 10 milyar metre küp suyumuz var. Bizim şu anda bütün şehirlere yetecek suyumuz var` diye konuştu.

`İNŞALLAH HAVANIZ GÜZEL GEÇSİN. BOL KARLI GÜNLER DİLİYORUM`

Yeni yılda yurdumuzun büyük bir bölümünde kar yağışının etkili olacağını söyleyen Eroğlu, sürücülere don ve buzlanmaya karşı dikkatli ve tedbirli olmaları uyarısında bulundu. Basın açıklamasının sonunda Eroğlu, `İnşallah havanız güzel geçsin. Bol karlı günler diliyorum` diyerek tebessüm etti.

`TAHMİNLERE BAKTIĞIMIZ ZAMAN 2016 YILINDA BİR KURAKLIK BEKLEMİYORUZ`

Türkiye`de 2016 yılı için kuraklık beklemediklerini belirten Eroğlu, `Tahminlere baktığımız zaman 2016 yılında bir kuraklık beklemiyoruz. Kasım Aralık ayında fazla yağış olmadı ama barajlarımızda ortalama yüzde 50 suyumuz var. Kar yağışları ile su seviyesi yükselecek. Şu anda bile herhangi bir sıkıntı yok. İstedikleri şekilde suyu kullansınlar ancak tasarrufu da göz ardı etmesinler` dedi.

Eroğlu, yeni yılın birlik ve beraberliğin pekişmesine katkı sunması temennisinde de bulundu.

DHA-Genel – Türkiye-Ankara –
2015-12-30 14:23:46

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 14:2730.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more