Reklamsız Sözcü

Yeşilçam`ın jönünden sahnede `öpüşme teknikleri`

Yeşilçam`ın jönünden sahnede `öpüşme teknikleri`

android-time 16:27 28 Aralık 2015
Yeşilçam`ın jönünden sahnede `öpüşme teknikleri`
Yeşilçam`ın jönünden sahnede `öpüşme teknikleri`

Yaşar ANTERBODRUM(Muğla), (DHA)- TÜRK Sineması`nın usta oyuncusu Ediz Hun, Bodrum`da ilçesinde katıldığı bir söyleşide fimlerdeki öpüşme sahneleriyle ilgili bir soruya `Öpüşmede dozu kaçırmamak gerekir. Şimdikiler öpüşmeyi bilmiyor. Dozu kaçırırsan sahneyi berbat edersin` diye yanıt verdi. Hun, seyirciler arasındaki sinema sanatçısı kuzeni Birsen Gürsoy`u sahneye çağırıp, öpüşme sahnelerindeki hileleri uygulamalı olarak izlecilere gösterdi.

Merkezi Antalya`da bulunan Otel Satın Alma Müdürleri ve Eğitim Derneği (OSMED) tarafından Diamond Of Bodrum Otel`de 26-27 Aralık tarihleri arasında `3`üncü Satın Alma, Gastronomi ve Teknik Sektör Buluşması` düzenlendi. Etkinlik kapsamında son gün `Doğa İçin Bir İz Bırak -Küresel İklim Değişikliği ve Geleceğimiz` konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşiye konuk sanatçısı ise Yeşilçam`ın usta oyuncularından Ediz Hun, katıldı. Hun, söyleşide izleyicilerin sorularını da yanıtladı. Fimlerde geçmiş ile günümüzde öpüşme sahnelerinin nasıl çekildiğini soran bir izleyiciye Hun, uygulamalı olarak yanıt verdi. Sanatçı kuzeni Birsen Gürsoy yanına çağıraran Hun`un `Gel, gel korkma` demesi ve ardından da kuzenin eşine dönerek, `Kıskançlık arada iyidir. Heyecan verir` demesi izleyicileri güldürdü. Hun, daha sonra sinemacı kuzeniyle uygulamalı olarak çekimlerdeki öpüşme sahnelerindeki hileleri anlattı.

`AŞK SAHNELERİNİ YAZANLAR AŞKI BİLMİYOR`

Öpüşme sahnelerinde kameranın çektiği açının tersinden bakıldığında sanatçılar öpüşüyor gibi görünür diyen Hun, `Hafta sonu bana `Oya` isminde bir kızımız, `Ediz Bey, aşk sahnelerini nasıl buluyorsunuz?` sorusunu yöneltti. `Çok yetenekli oyuncular var ama aşk sahnesini yazanlarda aşkın nasıl olacağını bilmiyorlar` dedim. Yani öpüşmek ile aşkı veremezsin, bu sahne sevgi ile olacak. Saçını okşayacaksın, çekip alacaksın, bağrına basacaksın. Eğer bir yere gidiyorsan ele ele tutuşacaksın. Bir yerde oturup, çay içiyorsan gözlerine bakacaksın. Sevgi böyledir. Öpüşmede dozu kaçırmamak gerekir. Şimdikiler öpüşmeyi bilmiyor. Dozu kaçırırsan sahneyi berbat edersin` dedi. Sinemacı kuzeni Gürsoy da `Sanatı seviyorsanız gereklerini yapmak gerekir. Sahnelerde, duygusallık yok sadece profesyonellik var. İzleyiciye en iyiyi vermek için siz de sahnede en iyi olmak durumundasınız` diyerek, Hun`a destek verdi.

`ŞİMDİKİ FİLMLERDE AŞKIN DUYGUSALLIĞI YOK`

Türk sinemasında yaşadıklarından örneklerde veren Ediz Hun, şunları anlattı:

`Örneğin Türkan (Türkan Şoray) ve Filiz (Filiz Akın) ile artık o kadar fazla mesai geçiriyorduk ki bir müddet sonra kardeş gibi oluyorduk. Geçen gün Türkan Hanım ile yine beraberdik, sinemadan bol konuştuk. Bizlerin ciddi öpüşme sahneleri yoktur varsa da benim şımarıklığımdan kaynaklanmış ve yanlış yapmışımdır. Sinema da aşırılıkları sevmiyorum. Aşk filmlerini çok çektik. Bunların içinde benim 130 filmim var. Ama hiçbir zaman aşırılığa kaçmadık. Çoluğunuz çocuğunuz ile bu filmleri rahatlıkla izleyebilirdiniz. Şimdi bazı dizileri ben seyretmiyorum fakat söylenen o ki aşkı çok fazla canlandıramıyorlar. O sahneleri çekerken veya izlerken baktığın zaman gözün buğulanacak, o sevgiyi gözleriniz de göreceksiniz. O sevgiyi veremezsiniz olmaz.`

`SON DÖNEM OYUNCULARINI BAŞARILI BULUYORUM`

Sinema ile ilgili projelerinin yaşadığı sürece devam edeceğini belirten Hun, sağlıklı bir insan olarak her zaman çalışabileceğini, ancak uygun bir rol olursa çalıştığını ifade ederken, `Yoksa çalışmıyorum. Sevgili dostlarımızla görüşüp kucaklaşırız. Mutlaka film çekmek şart değil. Sevgi evrensel boyutta paylaştıkça büyür. `Gündemden düşmeyeyim` diye bir çaba içinde değilim. İyi rol olursa çalışırım, olmazsa gönüller bir olsun. Son dönem oyuncularını çok başarılı buluyorum. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum. Bu politik bir cevap değil. Ama bu başarıyı senaristlerin de göstermesini diliyorum` dedi. Söyleşi sonunda konuklar Ediz Hun`u alkış yağmuruna tuttu.

DHA-Genel – Türkiye-Muğla Bodrum – Yaşar ANTER
2015-12-28 16:24:26

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more