Reklamsız Sözcü

Yılbaşı için güvenlik arttırılacak

Yılbaşı gecesi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı Emniyet Genel Müdürlüğü, asayiş ve genel güvenlik tedbirlerini arttıracağını açıkladı.

android-time 09:45 29 Aralık 2015
Yılbaşı için güvenlik arttırılacak
Yılbaşı gecesi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı Emniyet Genel Müdürlüğü, asayiş ve genel güvenlik tedbirlerini arttıracağını açıkladı.

Emniyet Genel Müdürlüğünce; vatandaşların yılbaşını huzur ve güven içerisinde geçirmelerini sağlamak amacıyla genel güvenlik ve asayişin temini açısından uygulanan tedbirlere ek olacak tedbirler belirlendi.

Buna göre, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, mağazalar ve çarşılar gibi halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde; kapkaç, yankesicilik ve dolandırıcılık olaylarına karşı yaya ve motorize ekip sayısı arttırılacak. Yılbaşı tatili nedeniyle hava ve deniz limanları, gar ve terminal gibi yerlerde yolcu kapasitesi artacağından, belirtilen bölgelerde devriye ekipleri takviye edilecek ve özel güvenlik görevlileri uyarılacak. Eğlence yerlerinde, kutlamaların yapılacağı meydanlarda ve umuma açık istirahat yerlerinde yaşanabilecek olayların önlenebilmesi ve meydana gelen taşkınlıkların engellenebilmesi adına yapılan denetimler arttırılacak. Yılbaşı nedeniyle şehir içi taşıma araçlarında ve duraklarda oluşacak yoğunluk dikkate alınarak bu gibi yerlerdeki kontroller arttırılacak. Kutlamalarda kullanılması muhtemel piroteknik maddelerin ilgili mevzuatta belirtilen hususlara riayet edilerek kullanılmasına ve denetlenmesine azami hassasiyet gösterilecek. Meydana gelmesi muhtemel terör eylemlerine karşı şüpheli çanta, paket, poşet vb. üzerinde yapılan denetim ve kontroller sıklaştırılacak.

YILBAŞI İÇİN ALINACAK TRAFİK TEDBİRLERİ

Yılbaşı tatilinin hafta sonu tatili ile birleşmesi sebebiyle, şehirlerarası ve şehir içi yollarda trafik yoğunluğunun artması bekleniyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, 31 Aralık 2015 – 03 Ocak 2016 tarihleri arasında vatandaşların güven içinde seyahat edebilmeleri için önlem alacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nce alınacak tedbirler şöyle:

Alışveriş, eğlence ve turizm merkezlerinin bulunduğu güzergâhlarda, trafiği düzenleme ve denetim faaliyetleri arttırılacak.

Denetimler karayolunda akan trafiği tehlikeye düşürmeden, aydınlatılmış ve sürücüler tarafından rahatlıkla görülebilecek alanlarda yapılacak.

Kazaların yoğun olarak meydana geldiği yol kesimlerinde önlem almak amacı ile sabit veya seyir halinde ekipler görevlendirilecek.

Buzlanma, yoğun kar yağışı veya tipi gibi trafiği tehlikeye düşürebilecek güzergâhlardaki durumların tespiti yapılarak geciktirilmeksizin yol yapım ve bakımından sorumlu kuruluşlara bildirilecek.

Terminallerde ve güzergâh üzerinde yapılan denetimlerde, araçların takograf, kış lastiği, ışık vb. teknik donanımları denetlenecek, eksiği tespit edilen araçların eksiklikleri tamamlanıncaya kadar trafiğe çıkışlarına izin verilmeyecek.

Alkol denetimlerine ağırlık verilerek, yasal sınırların üzerinde alkol aldıkları tespit edilen sürücüler hakkında gerekli yasal işlemler yapılacak.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 09:4629.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more