Reklamsız Sözcü

Yılın son MGK toplantısında önemli kararlar alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında ki MGK toplantısı sona erdi. Yılın son MGK 64. hükümette yer alan kabine üyeleriyle ilk kez gerçekleştirilmiş oldu.

android-time 20:42 18 Aralık 2015
Yılın son MGK toplantısında önemli kararlar alındı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında ki MGK toplantısı sona erdi. Yılın son MGK 64. hükümette yer alan kabine üyeleriyle ilk kez gerçekleştirilmiş oldu.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Ak Saray’da  toplandı. MGK toplantısında, bölgede yaşanan gelişmeler ve terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlar ele alındığı bildirildi.

FOTO: DHA – MGK toplantısı sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan toplantı sonrası, Cumhurbaşkanlığı Basın Birimi’nden alınan kararlara ilişkin bir açıklama yayımlandı.

Açıklamada, Türkiye’nin milli güvenliğine yönelik iç ve dış tehditlerin kapsamlı şekilde değerlendirildiği belirtildi. Rusya ile yaşanan krizin de ele alındığı toplantıda, Rusya’nın tutumuna karşı alınan ve alınması planlanan tedbirlerin görüşüldüğü açıklandı.

MGK toplantısının ardından yapılan açıklama şöyle: ‘Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanmasına müteallik hususlar görüşülmüş; milli güvenliğimize yönelik iç ve dış tehditler kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Paralel devlet yapılanmasıyla yurt içinde ve yurt dışında sürdürülmekte olan mücadelenin kararlılıkla devam ettirileceği teyit edilmiştir. Ülke genelinde kamu düzenini bozmak amacıyla terör saldırıları ve provokatif eylemler gerçekleştiren; bilhassa Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde mukim vatandaşlarımıza yönelik baskı ve şiddet uygulayan bölücü terör örgütüyle mücadeleye, terör sona erdirilinceye kadar kararlılıkla devam edileceği, terörle mücadeleden bölgede yaşayan vatandaşlarımızın olumsuz etkilenmesine müsaade edilmeyeceği vurgulanmıştır. Dinî, mezhebî, etnik kavram ve hassasiyetleri istismar eden tüm terör örgütleri ve bunlara destek veren odaklarla, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ‘hukukun üstünlüğü ilkesi’ çerçevesinde, ayrım gözetilmeksizin mücadeleye devam edileceği belirtilmiştir.

IŞİD’LE MÜCADELENİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
Suriye’de yaşanan ihtilafa dair son gelişmeler ve Suriye kaynaklı tehditlerin, gerek ülkemizin, gerekse bölgenin güvenlik ve istikrarına etkileri, önümüzdeki dönemde alınabilecek tedbirler ile müttefiklerimiz ve uluslararası toplumla iş birliğimiz gözden geçirilmiştir. Beşerî değerlere, başta İslam olmak üzere tüm inançlara ve insanlığın ortak mirasına karşı suç işleyen DEAŞ terör örgütüyle mücadelenin, bölge ülkeleri ve uluslararası toplumla iş birliği içerisinde sürdürülmesinin önemine dikkat çekilmiştir.

Irak’ta yaşanan son gelişmeler, bölge güvenliği açısından gözden geçirilmiş, Irak’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tehdit eden DEAŞ ve benzeri terör örgütlerine karşı Irak halkının yanında olduğumuz teyit edilmiştir. Rusya’nın Suriye’deki rejimle birlikte bölgede yürüttüğü faaliyetler ile bu faaliyetlerin yol açtığı, mülteci konusu dâhil, tüm insani meseleler hakkında kurul bilgilendirilmiştir. Rusya’nın ülkemizin meşru tutumuna karşı gösterdiği kabul edilemez tavır değerlendirilmiş, bu durum karşısında Türkiye’nin aldığı ve alacağı tedbirler ayrıntılı olarak görüşülmüştür.

Bayırbucak bölgesinde yaşayanlar dâhil, Türkmenlerin durumu ele alınmış, sınırlarımızın dışında bulunan soydaş ve akraba topluluklar ile ılımlı muhaliflerin yaşadığı sorunlar karşısında duyarsız kalınmayacağı ifade edilmiştir. Kıbrıs’ta, müzakere sürecinde yaşanan son gelişmeler, bölge güvenliği ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerinin korunması çerçevesinde ele alınmıştır. Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde son dönemde meydana gelen olumlu gelişmeler ve üyelik sürecimizin yeniden canlanmış olmasından duyulan memnuniyet dile getirilmiştir.  Libya ve Yemen’de istikrarın tesis edilmesine yönelik süreçler ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmeler hakkında kurul’a bilgi sunulmuştur.’ denildi. DHA

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 23:5218.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more