Reklamsız Sözcü

Yumurta Üreticileri Birliği: Yumurtada tarih uygulaması israfı arttırır

Yumurta Üreticileri Birliği: Yumurtada tarih uygulaması israfı arttırır

android-time 12:22 30 Aralık 2015
Yumurta Üreticileri Birliği: Yumurtada tarih uygulaması israfı arttırır
Yumurta Üreticileri Birliği: Yumurtada tarih uygulaması israfı arttırır

Mehmet Kayhan YILDIZKONYA, (DHA) – YUMURTA Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Hasan Konya, yumurtanın üretim ve satışıyla ilgili 20 Aralık`ta başlayan yeni yönetmeliğin yumurtada israfa yol açacağını öne sürdüi. Yumurtanın 60 gün dayanma süresi olduğunu ve yeni yönetmelikte tüketim tarihinin 21 gün olarak belirlendiğini hatırlatan Konya, “Tebliğde yazılı olduğu şekilde devam edecek olursa, birçok yumurtanın çöpe atılacağı düşünüyoruz. Tüketicilerimizin bile evindeki yumurtayı çöpe atmasından endişeliyiz. Çöpe atılan her gıda ve her ürün israftır ve günahtır“ dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`nın, Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği 20 Aralık`ta yürürlüğü girdi. Yeni tebliğe göre doğrudan tüketime sunulan A sınıfı yumurta, yumurtlanma tarihinden itibaren 21 gün içinde tüketiciye ulaştırılacak. A sınıfı yumurtanın son tüketim tarihi, yumurtlanma tarihinden itibaren 28 günden fazla olamayacak. Yumurtanın üzerine üretim ve tüketim tarihleri de yazılacak.

ÜRETİCİYE EK MALİYET

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Hasan Konya, yeni tebliğle uygulamaya başlanan yumurtanın üzerine üretim ve tüketim tarihini yazmanın tüketiciye faydasının olmayacağını, üreticiye 10 ila 40 bin euro ek maliyet getireceğini belirtti. Maliyet artışının tüketiciye de yansımasının olacağını ifade eden Konya, yeni uygulamaya büyük işletmelerin geçebildiğini, ancak küçük ölçekli üreticilerin bunu gerçekleştiremediğini söyledi Konya, “Sektörümüzün 70- 80`i bu uygulamaya geçmiştir. Ama daha küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin bu uygulamaya geçebilmeleri için ekstra desteğe ihtiyaç var“ dedi.

İHRACATCI ÜLKEYİZ

Hasan Konya, yumurtanın sadece Türkiye`deki iç pazarda satılmadığını, ihracatının da yapıldığını belirtti. Yumurtanın tüketim tarihinin ülkelere göre değiştiğini vurgulayan Konya, şunları söyledi:

“İhracat yapan bir ülkeyiz. Bundan dolayı da yumurtanın üzerine yazacağımız tarihle ilgili her ülkenin farklı tarih isteme şekilleri var. Irak 30 gün, Suudi Arabistan 60 gün, Dubai ve Afrika ülkeleri için de 90 günlük süreçlerde yumurta tarihi yazılıyor. Ama ülkemizde bu 28 günle kısıtlandırıldı. Yumurtanın ilk yumurtlama tarihi olarak aynı anda yazılması demek, bu yumurtanın hepsinin içerde satılıyor olması demektir. Ama biz ihracatçı bir ülke olduğumuz için bu yumurtanın yumurtlama saatinden sonra ek ilave makine aksamına ihtiyacımız var ve bu da ek külfet getiriyor.“

Tebliğde yazılı olduğu şekilde devam edecek olursa birçok yumurtanın çöpe atılacağını savunan Hasan Konya, `Tüketicilerimizin bile evindeki yumurtayı çöpe atmasından endişeliyiz. Çöpe atılan her gıda ve her ürün israftır ve günahtır. Çünkü bunlar para ödenerek elde ediliyor. Biz buna karşıyız` diye konuştu.

Konya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`na yeni uygulama hakkında itiraz edip, görüşme talebinde bulunduklarını kaydetti.

DHA-Genel – Türkiye-Konya – Mehmet Kayhan YILDIZ
2015-12-30 12:18:29

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more