Reklamsız Sözcü

60 yıllık mücadele Anıtkabir defterinde

Mimarlar Odası Ankara Şubesi 60. Yıl etkinliklerine Anıtkabir ziyaretiyle başladı.

android-time 13:48 25 Aralık 2015
60 yıllık mücadele Anıtkabir defterinde
Mimarlar Odası Ankara Şubesi 60. Yıl etkinliklerine Anıtkabir ziyaretiyle başladı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin 60. Yılında, Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri 60 yıllık mücadelenin notunu Anıtkabir defterine düştü. 60. Yıl etkinliklerine Mimarlar Ata'nın huzuruna çıkarak başladı. Mimarlar, Atatürk'ün mozalesine çelenk bıraktı.

Foto: SÖZCÜ – Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı

Törenin ardından Anıtkabir defterini imzalayan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Anıtkabir defterine “Cumhuriyet'in Kurucusu ve Ülkenin Mimarı Büyük Atatürk” başlığıyla şunları not etti: “ TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Yöneticileri, üyeleri, emanet ettiğin değerlere sahip çıkanlar olarak, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin 60. Kuruluş Yılında huzurundayız. Bu güzel ülkenin en büyük mimarı olarak, bize modern bir kültür, bağımsızlık ateşiyle yanan bir yürek, özgürlükçü bir yaşam bıraktınız. Bir kere bile okul yüzü görmeyecek çocuklar, bu büyük eserinizin okullarında, yaşamayı, okumayı, aydınlığı, demokrasiyi, barışı, kültürel ve doğal mirasa sahip çıkmayı öğrendiler. Mimar oldular, insan oldular, özgür oldular. Cumhuriyet'in mimarları olarak 60 yıldır “Toplum için mimarlık” sloganında vücut bulan müdcadele hikâyesi, Türkiye'de demokrasi, kent mücadelesi ve toplumsal hareketlerin hikâyesidir.”

Ata'ya mücadele sözü

Candan, umudun ve direnişin bitmediğini Anıtkabir defterine, Atatürk'ü sözleri ile not aldı: “Bugün buradaki varlığımız; 60 yıllık geleneğimiz ve birikimimizle bize emanet ettiğiniz değerlerin ve eserinizin tehdit altında olduğu, çocukların soğuk bedenlerinin toprakla buluştuğu günler Türkiyesi'nde umudun ve direnişin bitmediğini, gelecek güzel günler için, bu ülkenin mimarlarının mücadelesinin daim olacağının, huzurunuzda bir kez daha tarihe not düşülmesi içindir. “Bulunduğumuz mevzide nihayet kadar, sebat ve mukavemet mecburidir” sözlerinizin altına 60. Yılında Başkent'in mimarları olarak bir kez de biz imzamızı atıyoruz.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more