Reklamsız Sözcü

Araç Haciz Rehin Sorgulama ve Hak Mahrumiyeti

Araçların yasal durumu hakkında bilgi almak için araç haciz rehin sorgulama yapılabilir. Araç haciz rehin sorgulama işlemi de e devlet üzerinden yapılabilir

android-time 12:07 26 Aralık 2015
Araç Haciz Rehin Sorgulama ve Hak Mahrumiyeti
Araçların yasal durumu hakkında bilgi almak için araç haciz rehin sorgulama yapılabilir. Araç haciz rehin sorgulama işlemi de e devlet üzerinden yapılabilir

Araçların çalıntı, haciz ya da rehin gibi durumlarında araçlar üzerinden kayıtlar oluşturulduğundan dolayı, bu tür durumlar hakkında bilgi almak da kolaylaştırılmıştır. Sorgulama.biz.tr sitesindeki araç sorgulama yazısında belirtildiği gibi kişiler e devlet üzerinden araç sorgulama yaparak bilgi alabilir. Sorgulama yapılabilen ekran şöyledir:

E-DEVLET ARAÇ SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Araç Üzerinde İhtiyati Haciz, Rehin Var

Resimde görüldüğü gibi araçlarda herhangi bir hak mahrumiyeti varsa, bu durum sorgulama sonunda öğrenilebilir. Bunun için hak mahrumiyeti bölümüne bakılması yeterli olur. Sorgulama sonuç ekranındaki mahrumiyet ile ilgili bilgi alınabilen bölüm ise şöyledir;

E devlet aracılığı ile sunulan işlemlerde unutulmaması gereken önemli bir detay kişilerin üyelik girişi yaparak bilgilerine ulaşabileceğidir. Üyelik girişi yapılmadan hizmet ekranındaki sorgulama formu açılmayacaktır. Bu nedenle üyeliği olmayan kişiler için araç sorgulama hizmetlerinden yararlanılması söz konusu değildir. Fakat üyelik işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirilebildiğinden dolayı kişiler bu konuda sorun yaşamadan işlem yapabilir.

Araç Üzerinde Yakalama Kararı Var

Bu tür durumlarda ise araçların tespit edilmesi anında trafikten çekilme işlemleri yapılır. Bu bakımdan bu tür araçlar için yakalama kararı neden verildiyse ilgili durumun çözülmesi gerekir. Aksi halde araç ile trafiğe çıkılması mümkün olmayacaktır. Kişiler bu tür durumlarda yakından işlemleri takip etmeli ve gerekli çözümleri bulmalıdır.

Araç Borç Sorgulama

GİB internet vergi dairesi üzerinden araç borç sorgulama yapmak isteyenlerin ilk olarak ceza bölümünden ceza sorgulaması yapması ardından da vergi bölümünden vergi sorgulaması yapması gerekir. İlgili sayfaya erişim sağlanması için ise sistem tarafından doldurulması zorunlu formun doldurulması gerekir. Form doldurduktan sonra açılan menüde hem ceza hem de vergi işlemlerinin yapılması için bağlantılar bulunur. Sırasıyla yapılacak seçimler sonrasında ise herhangi bir ceza ya da vergi borcu olup olmadığı öğrenilebilir.

Aracsorgulama.net sitesinde yer alan araç borç sorgulama işlemlerini açıklayan yazıda araç almadan önce borç açısından da sorgulama yapılması gerektiği ifade edilir. Kişilerin sadece hak mahrumiyeti gibi durumlar için değil, vergi gibi durumlar için de sorgulama yaparak bilgi alması gerekir.

Araç borç sorgulama ile güncel durumu görebilen araç sahipleri, sorgulama işlemleri sonrasına isterlerse mevcut borçlarını ödeyebilir. Ödeme işlemlerinde kredi kartının kullanılması gerekir. Bu bakımdan sadece kartlı bir şekilde ödeme yapılabilir. Ödeme yapıldıktan sonra ise sistem üzerinden tekrar bir araç borç sorgulama yaparak işlemlerin doğrulaması sağlanabilir. Online olarak yapılan sorgulamalarda özellikle trafik cezası için erken ödeme indirimlerinden de yararlanılabilir. Bu açıdan sık sık araç borç sorgulama yapılarak durumun kontrol edilmesi araç sahiplerine pek çok konuda kolaylık sağlayacaktır. Üstelik yapılan işlemlerde kullanıma sunulan tüm uygulamalar ücretsizdir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 09:0328.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more