Reklamsız Sözcü

Araç Sorgulama ile Çalıntı Bilgisi Öğrenme

Araç sorgulama yapılarak araçların çalıntı olup olmadığı öğrenilebilir. Çalıntı araç sorgulama işlemleri e devlet üzerinden yapılmalıdır.

android-time 09:34 23 Aralık 2015
Araç Sorgulama ile Çalıntı Bilgisi Öğrenme
Araç sorgulama yapılarak araçların çalıntı olup olmadığı öğrenilebilir. Çalıntı araç sorgulama işlemleri e devlet üzerinden yapılmalıdır.

Araçların çalınması sonrasında araç sahipleri tarafından yapılan müracaatlarda araçlar için çalıntı kaydı oluşturulur. Çalıntı kaydı oluşturulan araç, yapılan araç sorgulama işlemlerinde görülür. Bu bakımdan kişilerin araç almadan önce araç ile ilgili online sorgulama yapması bu konuda bilgi alınmasını sağlar. Aracsorgulama.net blog sayfasında yayınlanmış çalıntı araç sorgulama yazısında bu işleminin yapılmasının çok önemli olduğu ve kesinlikle yapılması gerektiği ifade edilir. Kişiler online olarak tüm araçlar için çalıntı sorgulaması yapabilir. E devlete giriş yapıldığında ilk olarak plaka bilgisi girişi bölümü açılır.

E-DEVLET ARAÇ SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Plaka Bilgisi Girişi

Gib.gen.tr bilgi paylaşım blogunda yayınlanmış e devlet plaka sorgulama yazısında geçtiği gibi araç sorgulama için plaka bilgisi giriş ekranı şöyledir;

Bu bölümde tekrar tekrar plaka girilerek plaka üzerinden sorgulama yapılabilir. Bu konuda herhangi bir sınır getirilmediği için kişiler araç detaylarına ulaşabilir.

Araç Detay Ekranı

Araç sorgulama yapıldıktan sonra ekranda yer alan sonuç bilgileri üzerinden araçlar için detaylı bilgiler öğrenilebilir. Araç detay ekranının örnek bir görünümü şöyledir;

Resimde de görüldüğü gibi çalıntı mı bölümüne bakılması araçların çalıntı olup olmadığının öğrenilmesini sağlar. Çalıntı bölümünde hayır yazan araçlar için herhangi bir çalıntı kaybının olmadığı anlaşılmalıdır. Kişiler bu bölümde evet yazısın gördüğünde ise aracın çalıntı olduğunu anlamalıdır. Araçlar için çalıntı kaydının oluşturulmuş olması halinde hiçbir satın alma işlemi yapılmamalı ve durum ilgili birimlere bildirilmelidir. Böylece hem kişiler mağdur olmaktan kurtulur, hem de aracı çalınan kişilerin araçlarına sahip olması sağlanabilir.

Online olarak sunulan çalıntı sorgulama uygulamasında sadece plaka bilgisinin yeterli olması kolaylık sağlarken, kişilerin mağdur olmaması adına da Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sunulan uygulama büyük bir yardım sağlamaktadır.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:0422.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more