Reklamsız Sözcü

Atatürk’ün gizlenen ailesi!

Eski Anıtkabir Müze Komutanı, Yrd. Doç. Ali Güler'in Atatürk’ün Saklanan Ailesi adlı kitabı Atatürk’ün ailesiyle ilgili dikkat çekici belgeler yer alıyor.

android-time 10:51 22 Aralık 2015
Atatürk’ün gizlenen ailesi!
Eski Anıtkabir Müze Komutanı, Yrd. Doç. Ali Güler'in Atatürk’ün Saklanan Ailesi adlı kitabı Atatürk’ün ailesiyle ilgili dikkat çekici belgeler yer alıyor.

Atatürk'ün seceresi ve aile yaşamı ilgili araştırmalar yapan eski Anıtkabir Müze Komutanı ve Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Ali Güler, “Benim Ailem – Atatürk'ün Saklanan Ailesi” adlı yenikitabı ile Atatürk’ün ailesine ışık tutuyor.

Milliyet’ten Mert İnan’ın aktardığı habere göre kitapta Mustafa Kemal Atatürk’ün seceresi ve aile bilgileriyle ilgili çok sayıda belge bulunuyor. Bunların içinden en dikkat çeken kısımlardan biri Atatürk’ün kızkardeşi Makbule Hanım'ın mahkeme kararı ile evlatlık edindiği kişiler hakkında. Makbule Hanım, İstanbul 12. Asliye Hukuk Hakimliği'nin kararıyla Atatürk'ün manevi evladı Mustafa Demir ile bir diğer manevi evladı Abdürrahim Tunçak'ın eşi Hatice Mualla Tunçak'ı evlatlık edinmiş.

Yrd. Doç. Ali Güler Güler, ilk kez gün yüzüne çıkarılan Makbule Hanım'a ait mahkeme kararıyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Katıldığım bir TV programından sonra sosyal medya aracılığıyla bana ulaşan Merter Dinç Bey, bir belge paylaşmak istediğini belirterek önemli bir mahkeme kararının suretini tarafıma ulaştırdı. Merter Bey, e-posta üzerinden yaptığımız yazışmalarda belgeyi çok yakın aile dostu olan Sığırtmaç Mustafa'nın kızı Tacinur Demir'in kendisine verdiğini belirtti. Belge, Makbule Hanım ölümünden (1956) yaklaşık iki yıl önce (1954) mahkeme kararıyla Atatürk'ün manevi evladı Abdürrahim Tunçak'ın eşi Hatice Mualla (Tunçak)'yı evlatlık edindiğini ortaya seriyor. Makbule Atadan, genç kızlığının geçtiği evde büyüyen Abdürrahim'i, abisinin ölümünden sonra da yalnız bırakmıyor. Onu kendi nüfusuna geçirmek isteyip bu engellenince, Abdürrahim Tunçak'ın eşi Mualla Tunçak'ı evlat edinip nüfusuna geçiriyor.”

Tunçak, belgedeki detaylar hakkında ise şunları aktarıtor: “Hatice Mualla (Tunçak)'ın Makbule Hanım tarafından evlatlık edinilmesi hususundaki karar İstanbul 12. Asliye Hukuk Hakimliği'nin kararında yer alıyor. Bize ulaşan belgede ‘evlat edinilen Hatice Mualla Hanım'ın kimlik bilgilerinin yanı sıra, Makbule Hanım'ın da kimlik bilgileri yer alıyor. Mahkeme'nin kararı 17 Kasım 1954 tarihli. Yani karar Makbule Hanım'ın ölümünden kısa bir süre önce. Elimizdeki mahkeme karar suretinin, Yalova Noter Muavinliği tarafından 30 Kasım 1954'te çıkartılmış olduğunu tespit ettik. 12. Asliye Hukuk Hakimi Nail Topaz tarafından görülen davanın katipliğini Ayşe Matlakan yapıyor. Makbule Hanım'ın avukatlığını Vecih Işık üstleniyor.”

ATATÜRK, AİLESİNİN ONAYINI ALIP TEDAVİ ETTİRMİŞ

Yrd. Doç Ali Güler, Atatürk, kız kardeşi Makbule Hanım'ın evlat edindiği ikinci kişi olan Mustafa Demir (Sığırtmaç Mustafa) hakkında şu bilgileri veriyor: “Atatürk, Sığırtmaç Mustafa'yı 1929'da himayesine alıyor. Mustafa'nın yakınları Bulgaristan'dan Yalova'ya yerleşen fakir bir göçmen aile. Okuma-yazma bilmeyen, 1918'de Varna'da doğan Sığırtmaç Mustafa, Atatürk'e yol tarif ederken tanıştığında sıtma hastalığına yakalanıyor. Atatürk, ailesinin de onayını alıp Mustafa'yı tedavi ettiriyor. Daha sonra da okula gönderiliyor. Demir, Kuleli Askeri Lisesi'ni bitirdikten sonra 1941'de Kara Harp Okulu'ndan Tankçı Teğmen olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne katılıyor. Yüzbaşı rütbesindeyken Rıfkiye Hanım'la evlendikten sonra 1954'te, Makbule Atadan tarafından manevi evlat olarak kabul ediliyor.”

MAKBULE HANIM 4 ÇOCUK EVLAT EDİNMİŞ

Mahkeme kararına göre Makbule Hanım'ın evlat edindiği 4 kişi, Hatice Mualla (Tunçak), Mustafa Demir (Sığıtmaç Mustafa), Fikret Avcı ve Zeynelabidin Bey. Ancak Hatice Mualla Hanım ile Mustafa Demir Bey'in durumu çok özel. Beşiktaş Abbasoğlu Mahallesi'nde 1918'de doğan Hatice Mualla Hanım'ın eşi Atatürk'ün manevi evladı Abdürrahim Tunçak.

Abdürrahim Tunçak duruşma günü mahkemeye gelerek eşinin Makbule Hanım'a evlat olmasında muvafakati olduğunu beyan ediyor. “Sığırtmaç Mustafa aslında Atatürk'ün manevi evlatlarından. Demir, Atatürk tarafından okutulduktan sonra yarbay rütbesiyle TSK'dan emekli oluyor. 1918 doğumlu Demir'in eşi Rıfgıye Hanım, İstanbul 12. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmaya gelerek tıpkı Abdürrahim Tunçak gibi eşinin Makbule Hanım'a evlat olmasına muvafakati olduğunu beyan ediyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 22:1922.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more