Reklamsız Sözcü

Bir annenin evladı için çırpınışı

"Şimdi oğlumun tekrar ameliyat olması gerekiyor. Uzanacak yardım elini bekliyorum”

android-time 10:23 18 Aralık 2015
Bir annenin evladı için çırpınışı
"Şimdi oğlumun tekrar ameliyat olması gerekiyor. Uzanacak yardım elini bekliyorum”

İstanbul Sultanbeyli'de yaşayan 33 yaşındaki Sevim Demir'in, ikinci kez anne olmanın sevinci, oğlunun kaka yapamamasıyla kursağında kaldı. Bugüne kadar 7 yaşındaki oğlu Arda'nın 9 kez ameliyat masasına yattığını, kalın bağırsağının tamamen alındığını belirten anne Sevim Demir, “Mesleğimi oğlumun hastalığı nedeniyle bıraktım. Tüm esnaftan 1'er lira toplayarak ameliyat parasını biriktirdim. Şimdi oğlumun tekrar ameliyat olması gerekiyor. Uzanacak yardım elini bekliyorum” dedi. Kendi durumunu en iyi bilecek kişinin çocuk sahibi olanların tahmin edebileceğini belirten gözü yaşlı anne  “Onun için her anne gibi gözümü kırpmadan canımı veririm” diye konuştu.

FOTO:Gürkan Bayraktar 9 yaşındaki minik Arda kendisine uzanacak yardım elini bekliyor.

Sultanbeyli'nde yaşayan 33 yaşındaki Sevim Demir, 12 sene önce aynı yaştaki serbest meslek sahibi Mahmut Demir'le işyerinde tanışıp, evlendi. Evliliklerini şu an 9 yaşında olan Leyla Nur'un doğmasıyla pekiştirdiler. Bir süre sonra da 7 yaşında olan Arda'nın dünyaya merhaba demesi mutluluklarına mutluluk kattı. Ancak Arda her çocuğun yapması gereken kakayı yapamaması doktorları harekete geçirdi.

İŞİNİ BIRAKMAK ZORUNDA KALDI

Doktorların bunun normal olmadığını söylemesiyle ailenin mutluluğu kısa sürdü. Kucağına alamadığı çocuğunun doktorlar arasında mekik dokuması genç kadını perişan etti. Bir tekstil atölyesinde modelist olarak çalışan Sevim Demir'e doktorların çocuğunun bağırsak sorunu olduğunu ve uzunca bir süre tedavisiyle ilgilenmesini söyleyince genç kadın ihtiyacı olmasına rağmen mesleğini bıraktı.

Çocuğunun tedavisi için İstanbul'un hemen hemen tüm hastanelerinin yanı sıra Kocaeli ve Ankara'nın da önemli devlet hastanelerine çocuğunu tedavi ettirebilmek için götürdü. Çocuğunun kalın bağırsağından defalarca parça alınmasına içi yana yana onay verdi. Bu sırada oğlunun kaka yapabilmesi için senelerce kendi elleriyle lavman (kalın bağırsakta meydana gelen tıkanmaları temizlemek için kullanılan bir yöntem) yaptı. 2011 yılında minik Arda'nın kalın bağırsağı dışarıya çıkartıldı. 2013 yılında ise kalın bağırsağı operasyonla alındı. Ameliyattan sonra 9 ay kanaması devam eden Arda bir anda sağlığına kavuştu. Kanaması kesildi. Ailenin sevinçleri 10 ay sürdü. Arda'nın kanamaları devam etti ve halen sürüyor.

DÜZELMESİ 1 MİLYONDA BİR

Kalın bağırsak ameliyat için gerekli olan 20 bin TL'yi esnaf esnaf gezip durumunu anlatarak 1'er TL 1'er TL toplayarak bir kenara koyduğunu belirten Sevim Demir “Oğlumun ince bağırsağının da bir bölümü alındı. Popusu genişletildi. Bir kaç kez fıtık ameliyatı oldu. Hastaneler hep değişti ama neşteri yiyen hep oğlum oldu. Arda 2 yıldan beri kakasını kanlı olarak yapabiliyor. İnce bağırsağında tümör olduğu belirlendi. Double Balon yöntemiyle ince bağırsağında çilek büyüklüğünde 9 adet tümör görüldü. Bir çok hastane bu ameliyata yanaşmadı. Kocaeli'nde özel bir hastanenin doktoru ise başarıyla yapacağını ama riskli bir ameliyat olduğunu aileye bildirdi. Kendi ücretinden de fedekarlık yapan doktor, ameliyatın yatak masrafları hariç 10 bin TL civarında tutacağını belirtti. Yardım eli uzanmazsa çocuğumu sağlığına kavuşturmak için gerekirse dilenip bu parayı bir araya getireceğim” dedi.

TOP OYNAMAK İSTİYORUM

Yeni bir ameliyat daha olmak istemeyen küçük Arda ise “Ben de yaşıtlarım gibi sorunsuz bir hayat istiyorum. Ne hastaneye ne de doktora gitmek istemiyorum” dedi. Annesi Sevim Demir ise “Arda çok güçlü bir çocuk. Onu da ayakta tutan özelliği de bu. O da yaşıtları gibi bisiklete binip, top oynamak istiyor. Bana bu yaştan sonra da olsa ben de oyun oynayacağım” demesi beni daha kahrediyor” diye konuştu.

(Anne Sevim Demir telefon numarası: 0 531 579 63 96)

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 08:4929.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more