Reklamsız Sözcü

Bülend Ulusu kimdir? Bülend Ulusu öldü!

12 Eylül dönemini yaşayanların yakından tanıdığı Bülend Ulusu 92 yaşında vefat etti. Peki Bülend Ulusu kimdir, işte detaylar...

android-time 09:20 23 Aralık 2015
Bülend Ulusu kimdir? Bülend Ulusu öldü!
12 Eylül dönemini yaşayanların yakından tanıdığı Bülend Ulusu 92 yaşında vefat etti. Peki Bülend Ulusu kimdir, işte detaylar...

12 Eylül döneminde başbakanlık yapmış olan Bülend Ulusu, 92 yaşında vefat etti. Bülend Ulusu'nun cenazesi yarın Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Peki Bülend Ulusu kimdir; işte Ulusunun hayatından detaylar…

BÜLEND ULUSU KİMDİR?

Ocak doğumlu olan Bülend Ulusu 1 Mayıs 1940 tarihinde Deniz Harp Okulu’na girmiş, 15 Ekim 1941 tarihinde de okuldan Asteğmen rütbesi ile mezun oldu. Ardından, muhriplerde branş subaylığı, bölüm amirliği ve çeşitli karargâh görevlerinde bulundu. 1955 yılında Deniz Harp Akademisi’nden mezun olan Bülend Ulusu daha sonra sırasıyla TCG Gaziantep Komutanlığı, çeşitli karargah görevleri ve II. Muharip Filotilla Komodorluğu görevlerinde bulundu.

Bülend Ulusu, 1964 yılında Tuğamiral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Deniz Kuvvetleri Harekat Daire Başkanlığı, Mayın Filosu Komutan Vekilliği görevlerinde bulundu. 1967 yılında Tümamiral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Harp Filosu Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Harekât Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1970 yılında Koramiral rütbesine terfi eden Bülend Ulusu, bu rütbede Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı ve Donanma Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1974 yılında Oramiral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Yüksek Askeri Şura üyeliği, Millî Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerinde bulundu. 1977-1980 yılları arasında Deniz kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptı. 1980 yılının Ağustos ayında emekli oldu. 12 Eylül Darbesinden önce 11 Temmuz günü yapılması planlanan Bayrak Harekâtı’nın ertelenmesi nedeniyle askeri müdahaleyi yapan kadro arasında yer alamadı.

Bülend Ulusu, 12 Eylül 1980 Askeri darbesinden sonra Millî Güvenlik Konseyi tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi. Yeniden serbest seçimlerin yapıldığı 1983 yılına değin Başbakanlık yaptı. 17. dönem (1983-1987) İstanbul Milletvekilliği yaptı. Yeditepe Üniversitesi mütevelli heyeti üyeliği yaptı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more