Reklamsız Sözcü

Cem Karabay denizden çıktı

Akvaryum Adam Cem Karabay sualtında geçen 72 saatin ardından Guinness Dünya Rekoru’nu kırarak karaya çıktı.

android-time 12:34 21 Temmuz 2015
Cem Karabay denizden çıktı
Akvaryum Adam Cem Karabay sualtında geçen 72 saatin ardından Guinness Dünya Rekoru’nu kırarak karaya çıktı.

Cem Karabay, Mısırlı dalgıç Walaa Hafez’e ait süresi 51 saat 24 dakika olan rekoru “Akvaryum Adam” olarak tanınan ve 17 Temmuz'da Girne Yavuz Çıkarma Plajı'ndan denize giren Cem Karabay, sudan dünya rekoru ile çıktı. 3 gün boyunca denizin 6 metre altında yaşayan Karabay, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nda saat 08.50’de alkışlar eşliğinde karşılandı. Rekortmen dalgıç denizin ortasındaki platformdan kıyıya ise elinde Türk bayrağı ve KKTC bayrağı ile sualtından yaklaşık 300 metre yürüyerek geldi.

72 saatlik zorlu bir sürecin ardından en uzun süre denizde yaşam dünya rekorunu Mısırlı dalgıç Walaa Hafez'den alan Cem Karabay, karada dalış ekibi ve coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı. Rekortmen dalgıç Karabay, plaketini ise Guinness Hakemi Şeyda Subaşı'nın elinden aldı.

Tuzlu suyun altında yüzünün şiştiği gözlenen dünya rekortmeni, düzenlenen basın toplantısında kendisini karşılayanlara kısa bir konuşma yaptı. Karabay; başta ekibi olmak üzere Merit Otelleri, Dizayn Grup, KKTC Sivil Savunma Ekibi ve Alsancak Belediyesi'ne kendisine sağladıkları desteklerden dolay teşekkür etti.

“Sizi suyun altında en çok zorlayan ne oldu sorusu üzerine Cem Karabay, “En çok uyumakta zorlandım” yanıtını verdi. Zorlu rekor denemesini başarıyla tamamlayan Karabay, “Türkün gücünü dünyaya gösterdim, Ne mutlu Türküm diyene” dedi.

Sağlık ekipleri tarafından kontrol amacıyla hastaneye kaldırılan Cem Karabay'ın sualtındaki fotoğraflarını Bedri Sincar ve Alp Baranok, videolarını ise Özgür Gedikoğlu ve Ali Turgay Şanlı kaydetti.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more