Reklamsız Sözcü

Doğan’dan Basın Bayramı kutlaması

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, 24 Temmuz Basın Bayramı için bir mesaj yayımladı

android-time 16:11 24 Temmuz 2015
Doğan’dan Basın Bayramı kutlaması
CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, 24 Temmuz Basın Bayramı için bir mesaj yayımladı

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan 24 Temmuz Basın Bayramını bir açıklama yaparak kutladı. Doğan, “Gazetecilerin tutuklandığı ve kitlesel halde işten atıldığı, çok sesliliğin giderek kaybolduğu, otosansürün sansürden daha etkili bir şekilde kullanıldığı bir dönemden geçiyoruz. Daha özgür ve daha demokratik bir toplum ve ülke yaratılması konusunda sizlerin gayretini takdirle karşılıyorum.” dedi.

Doğan’ın mesajı şöyle:
“Modern toplumlarda en önemli haklardan biri haber alma hakkıdır. Zamanla bir ihtiyaç haline gelen haber alma hakkına yaklaşım ve bu hakkın kullanımı, demokratik yönetimlerle otoriter yönetimler arasındaki en önemli farklardan birini oluşturmaktadır.
Osmanlı İmparatorluğu'nda gazetelerin sansür memurlarının kontrolünden geçtikten sonra yayınlanması uygulamasından İkinci Meşrutiyet'in ardından 24 Temmuz 1908'de vazgeçildi. Bu tarih daha sonra “Basın Bayramı” olarak ilan edildi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN MÜCADELE GÜNÜ

24 Temmuz her ne kadar “Basın Bayramı” olarak ilan edilse de bu tarihe “Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü” demek daha doğru olacaktır.
Toplumların gelişiminde çok önemli bir yeri olan basının, gerçekleri aktarmak değil de algıları yönlendirmek için pervasızca kullanıldığı bir dönemden geçiyoruz. Haberlerin gerçek olup olmadığından, kamuoyunu ilgilendirip ilgilendirmediğinden çok hizmet ettiği siyasal zihniyetin çıkarlarına uygun olup olmadığına bakılan bir gazetecilik anlayışı ile karşı karşıyayız.

Ağbaba'dan Basın Bayramı mesajı

Ağbaba’dan Basın Bayramı mesajı

DAHA ÖZGÜR VE DEMOKRATİK ÜLKE İÇİN…

Gazetecilerin tutuklandığı ve kitlesel halde işten atıldığı, çok sesliliğin giderek kaybolduğu, otosansürün sansürden daha etkili bir şekilde kullanıldığı bir dönemden geçiyoruz.
Bu vesileyle halkın haber alma hakkı için mücadele eden ve bu hakkın yerine getirilmesi için çalışan tüm gazetecilerin 24 Temmuz'unu kutlarım. Daha özgür ve daha demokratik bir toplum ve ülke yaratılması konusunda sizlerin gayretini takdirle karşılıyorum.”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more