Reklamsız Sözcü

Doğan’dan siyasetçilere çağrı

Selina Doğan, tüm siyasetçilerin barış için daha aktif rol oynamasını istedi.

android-time 13:50 23 Temmuz 2015
Doğan’dan siyasetçilere çağrı
Selina Doğan, tüm siyasetçilerin barış için daha aktif rol oynamasını istedi.

Suruç’ta 31 gencin hayatını kaybettiği bombalı katliamın ardından önceki gün protesto yürüyüşüne katılan CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Nazegül Boyraz’ın cenaze törenine katıldı. Türkiye’nin sonu öngörülemeyen bir şiddet sarmalı içine girdiğini söyleyen Doğan, tüm siyasetçilerin barış için daha aktif rol oynamasını istedi.

Doğan’ın açıklaması şöyle:

BASİRETSİZ HÜKÜMET ŞİDDETİN SORUMLUSU

Türkiye, sonu öngörülemeyen bir şiddet sarmalı içine girdi. İktidarını nasıl paylaşmayacağına dair türlü formüller dışında hiçbir şeye kafa yormayan ve çözüm üretmeyen basiretsiz hükümet, bu şiddetin en önemli sorumlularından biridir.

GENÇLERİMİZ BOMBAYLA KATLETİLDİ

Önce ormanlar yandı. Cizre çayır cayır yanarken iktidar, günlerce yangını seyretti. Yangın şehirlere sıçradı. Suruç'ta tek amaçları insanlık düşmanlarından temizlenen Kobani'ye kütüphane yapmak ve çocuklara oyuncak götürmek olan gençlerimiz bombayla katledildi.

Bombanın parçaları henüz sokaklardan temizlenmeden Adıyaman'dan çatışma haberi geldi, bir asker yaşamını yitirdi. Bugün de kötü haber Ceylanpınar’dan geldi, iki polis başlarından vurularak öldürüldü.

Suruç'taki katliamın ardından önceki gün İstiklal Caddesi'nde yapılan yürüyüşe katılmıştım. Bugün de katliamda yaşamını yitiren Nazegül Boyraz'ın Maltepe'de yapılan cenaze törenine partimizin diğer milletvekilleriyle birlikte katıldım. Ailenin feryadına dayanmak gerçekten güçtü. Yükselen çığlıklar, siyasetçi olarak sorumluluğumuzu bir kere daha hem de çok yakıcı olarak anımsattı.

HÜKÜMETE ÇAĞRI

Hükümet seçim sonuçlarının gereğini bir an evvel yerine getirmelidir. Acıların, toplumsal travmalara nasıl dönüştüğünü, dönüşmekle kalmayıp gelecek nesillerin yaşamlarını da ipotek altına alıp karartığını en yakından bilen biriyim. Bu nedenle yeni kurulacak hükümetin ivedi işlerinden biridir çözüm sürecidir.Partimizin programında da yer aldığı üzere çözüm sürecinin TBMM’de şeffaf bir şekilde ve zaman kaybetmeksizin somut adımlar atılarak yürütülmesi hayati bir sorumluluk olarak önümüzde durmaktadır.

Yine aynı şekilde IŞİD’e karşı etkin bir mücadele yürütmeli ve Türkiye'deki farklı kimlik, inanç ve demokratik kurumlar üzerindeki potansiyel IŞİD tehdidi kalıcı bir şekilde bertaraf edilmelidir. Aksi takdirde uzlaşma zemini tamamen ortadan kalkacaktır.

BELİRSİZLİK ŞİDDET DOĞURUYOR

Türkiye, birilerinin iktidarını devam ettirebilme hırsı yüzünden büyük bir fırsatı harcamak üzere. Siyasi belirsizlik, şiddetin daha da yükselmesine neden oluyor ve şiddet şiddeti doğuruyor. Dilerim ki bu topraklar bir daha o tarifsiz acıları yaşamasın. Bunun için en başta biz siyasetçilerin aktif bir rol alması önemlidir.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more