Reklamsız Sözcü

E Devlet giriş – E Devlet şifresini unutursanız yapmanız gerekenler

E-Devlet sistemi ile birçok işimizi devlet kurumuna gitmeden online halledebiliyoruz. Peki e-Devlet şifrenizi unutursanız ne yapmanız gerekir? İşte detaylar

android-time 11:09 7 Aralık 2015
E Devlet giriş – E Devlet şifresini unutursanız yapmanız gerekenler
E-Devlet sistemi ile birçok işimizi devlet kurumuna gitmeden online halledebiliyoruz. Peki e-Devlet şifrenizi unutursanız ne yapmanız gerekir? İşte detaylar

E devlet sistemi ile birçok devlet hizmetlerinde online olarak yararlanabilir, bir çok belgenin çıktısını alabilirsiniz. E devlet giriş nasıl yapılır? İlk önce E devlete girebilmek için şifreye ihtiyacımız var. İlk şifre alma işlemi PTT şubelerinden kimlik kartımızla yapabilirsiniz. Peki e devlet şifresini kaybedersek ne olur? Bu konuda açıklama türkiye.gov.tr sitesinden geldi.

E devlet işlemlerini yapacağımız site olan türkiye.gov.tr sitesi, e devlet şifresinin kaybedilmesi veya unutulması halinde neler yapılmasını gerektiğini kullanıcılara gönderdiği elektronik posta ile şu şekilde anlattı;  e-Devlet Şifresinin kullanımı ile ilgili pek çok hatalı bilginin, çeşitli ortamlarda yayıldığını fark ettik. Bu sebeple, e-Devlet Şifresi’nin kaybedilmesi veya unutulması durumunda yapılması gerekenlerle ilgili sizlere kısa bir hatırlatma yapmak istiyoruz…

e-devlet şifrenizi ücretsiz nasıl yenileyebilirsiniz?

e-Devlet Şifrenizi unutursanız yeniden temin etmek için PTT şubelerine başvurmak zorunda değilsiniz. Eğer daha önce kullanıcı profilinize cep telefonu bilginizi tanımladıysanız, şifrenizi kendi kendinize ücretsiz olarak yenileyebilirsiniz. Şifre yenileme işlemini bu adresten gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca e-imza, mobil imza ve https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris adresini kullanarak internet bankacılığı ile şifre yenileme işlemi yapabilirsiniz.

e-Devlet şifreniz hiçbir zaman kullanıma kapatılmaz!

e-Devlet Şifreniz asla iptal olmaz. Şifrenizin talebiniz ve bilginiz olmaksızın herhangi bir nedenle iptal edilmesi ya da kullanıma kapatılması söz konusu değildir. Şifrenizi hiç kullanmadan ya da değiştirerek kullanmaya başladıktan sonra sisteme 1 ay, 2 ay, 3 ay, 1 yıl ya da daha uzun sürelerde hiç giriş yapmamış olsanız bile, şifrenizin geçersiz olması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

e-Devlet şifrenizi üç ayda bir değiştirmeniz gerekebilir!

Kişisel bilgilerinizin güvenliği için, sistem 3 ayda bir şifre değişikliği yapılması uyarısında bulunur. Ancak bu durumda bile isterseniz şifrenizi değiştirmeden kullanmaya devam edebilirsiniz.

e-Devlet şifrenizi kimseye vermeyin!

e-Devlet şifreniz size özeldir ve kişisel bilgilerinizin güvenliği için şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir. Kredi başvurusu, işe giriş v.b. nedenler ile sizden şifrenizi isteyen kişilere şifrenizi vermeyiniz. Şifrenizi verdiğiniz kişiler pek çok kişisel bilginize ulaşabilir ve adınıza işlem yapabilir.

e-Devlet şifrenizi unutmadı iseniz yeniden almanıza gerek yok!

e-Devlet şifrenizi 2TL karşılığında PTT şubelerinden alabilirsiniz. İlk alımdan sonra, takip eden tüm şifre alımları 4TL olarak ücretlendirilir. Eğer yurt dışında iseniz, şifrenizi ücretsiz olarak konsolosluklardan temin edebilirsiniz. Şifrenizi unutmadığınız sürece yeniden almanız gerekmez. Şifre başvurusu yaparken geçerli bir kimliğiniz olması yeterlidir. Kimlik fotokopisi vermenize gerek yoktur. e-Devlet Kapısı çalışanları da dahil olmak üzere kimse şifrenizi göremez veya sizin adınıza şifre değişikliği yapamaz.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more