Reklamsız Sözcü

E Devlet Girişi ile Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır?

E devlet aracılığı ile yapılabilen hizmetlerden biri olan adres değişikliği bildirimi için kişiler online olarak yeni adreslerini beyan edebilir.

android-time 12:16 26 Aralık 2015
E Devlet Girişi ile Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır?
E devlet aracılığı ile yapılabilen hizmetlerden biri olan adres değişikliği bildirimi için kişiler online olarak yeni adreslerini beyan edebilir.

Kişilerin adres değiştirmesi halinde güncel durumunu mutlaka bildirmelidir. Online olarak da yapılan işlemler sayesinde kişilerin bildirim için kurumlar gitmesine gerek kalmaz. Fakat bu konuda bazı detaylara dikkat edilmelidir. Tüm hizmetler için geçerli ve gib.gen.tr sitesindeki “E devlet Girişi” yazısında belirtildiği gibi kişilerin işlem yapması için öncelikli olarak üyelik bilgileri ile sisteme giriş yapması gerekir. Giriş yapılmadığı durumda herhangi bir işlem yapılamaz. Fakat e devlet adres değişikliği için sadece üyelik girişi de yeterli değildir. Bu konuda aşağıdaki detaylara dikkat etmeniz ve kriterleri sağlamanız gerekir.

E-DEVLET ADRES DEĞİŞİKLİĞİ SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Adres Değişikliği Bildirimi

E devlet üzerinden adres değişikliği bildirimini yapmak isteyenler sorgulama.biz.tr sitesinde yayınlanan “Adres Değişikliği Bildirimi” yazısında da belirtildiği gibi aşağıdaki ekranla karşılaşır. Bu ekran şöyledir:

Resimde de görüldüğü gibi kişilerin adres değişikliği bildirimlerinde mutlaka imza uygulamalarından birisini kullanması gerekir. Mobil imza ya da elektronik imza gibi özellikleri kullanamayan kişiler hiçbir şekilde online olarak e devlet adres değişikliği bildirimi yapamaz. Sorgulama sitesindeki e devlet şifre yazısında belirtilen şifre işlemlerinin yerine getirilmesi bu anlamda yeterli değildir ve kişilerin imza kullanması zorunludur.

NVİ Adres Bilgilerim

Adres konusunda yararlanılabilen diğer bir hizmet ise NVİ adres bilgilerim hizmetidir. Bu bölüme tıklandığında kişilerin sistem kayıtlı güncel adres bilgisi yayınlanır. Bu bölüm üzerinden sorgulama yapan kişiler aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşır.

Güncel adres bilgisini öğrenmek isteyenlerin e devlet üzerinden belirtilen adımları takip etmesi yeterlidir. Yapılan işlemlerde herhangi bir ücretin ödenmesine gerek yoktur. Bu açıdan kolay bir şekilde online olarak bilgi alınabilir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 09:0128.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more