Reklamsız Sözcü

E Devlet Kapısına Giriş Yöntemleri Nedir?

E devlet giriş için farklı yöntemler bulunur. En çok kullanılan sistemler ise e devlet şifresi ile giriş ve son eklenen internet bankacılığıdır.

android-time 13:19 17 Aralık 2015
E Devlet Kapısına Giriş Yöntemleri Nedir?
E devlet giriş için farklı yöntemler bulunur. En çok kullanılan sistemler ise e devlet şifresi ile giriş ve son eklenen internet bankacılığıdır.

Kişilerin devlet sisteminden bilgi alarak durumunu kontrol edebileceği uygulamada erişim sağlaması için üyelik girişi gerekir. Üyeliği bulunan kişiler kolayca giriş yapabilir. Üyeliği bulunmayanlar ile üye olduktan sonra sisteme erişim sağlayabilir.

E Devlet Şifresiyle Giriş

E devlete şifre ile giriş yapılması için giriş ekranındaki T.C kimlik numarası ile şifre girilmesi için ayrılan alana bilgilerini girmesi gerekir. Sisteme şifreyle giriş bilgilerinin anlatıldığı GİB blog sitesinin e devlet girişi yazısında geçen adımlar takip edildiğinde resimdeki ekran görüntüsü açılacaktır.

Bu ekranda kişilerin sanal klavye gibi seçeneklerini kullanması ile daha güvenli bir şekilde sisteme erişim sağlanabilir. Ayrıca şifremi unuttum gibi seçeneklerin değerlendirilmesi ile birlikte giriş sorunlarında yardım alınabilir. Kişilerin şifresinin olmaması halinde ise PTT'den şifre alması gerekir. PTT üzerinden alınabilen devlet sistemi şifresinde 2 TL işlem ücretinin ödenmesi gerekir. Şifreyi unutmamak için hatırlayabileceğiniz bir şifre seçmelisiniz. PTT üzerinden alınan şifreyi kendi belirleyeceğiniz şifre ile nasıl değiştireceğiniz gib.gen.tr bilgi paylaşım bloğunda bulunan e devlet şifresi değiştirme yazısında geçen bilgilere göre yapıldığında yeni şifrenizi belirlemiş olursunuz. Eğer kişiler daha önce aldığı şifreyi unutursa, yenide şifre alınmak istediğinde 4 TL işlem ücreti ödemeleri gerekmektedir. E devlet şifresi ile ilgili belirtilenler dışında herhangi bir işlem bulunmamaktadır.

İnternet Bankacılığı İle E Devlet Girişi

E devlet giriş için yeni bir düzenleme yapılarak internet bankacılığı ile e devlet girişi yapılması sağlanmıştır. Yeni eklenen giriş seçeneğinde kişilerin yararlanacağı ekran şöyledir;

İnternet bankacılığı ile e devlet girişini destekleyen bankaların listesi ise şöyledir;
Akbank
Albaraka
Denizbank
Finansbank
En para
Garanti
Ing Bank
TEB
Türkiye İş Bankası
Yapı Kredi

Belirtilen bankaların online sistemlerini kullanan kişiler aynı bilgiler ile devlet sistemine de erişim sağlayabilir. Bu açıdan kişilerin PTT'ye başvuru yaparak şifre almasına gerek kalmadan internet bankacılığı ile sisteme erişim sağlanması mümkündür.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:2007.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more