Reklamsız Sözcü

E Devlet Mobil Hat Sorgulama ve IMEİ Kayıt Sorgulama

E devlet aracılığı ile kişiler mobil hat sorgulamadan İMEİ kayıt sorgulamaya kadar cep telefonları ve numaralar hakkında bilgi alabilir.

android-time 08:05 20 Aralık 2015
E Devlet Mobil Hat Sorgulama ve IMEİ Kayıt Sorgulama
E devlet aracılığı ile kişiler mobil hat sorgulamadan İMEİ kayıt sorgulamaya kadar cep telefonları ve numaralar hakkında bilgi alabilir.

Mobil hat sorgulama işlemlerinde sorgulama.biz.tr blog sayfasındaki mobil hat sorgulama yazısında da belirtildiği gibi e devletin ilgili sayfasına girilmelidir. Sayfaya giriş yaptıktan sonra sistem tarafından güncel hat durumu ekranda yayınlanır. Böylece kişiler kolay bir şekilde bilgi alabilir. E devlete ilk giriş sırasında kişiler aşağıdaki gibi ekrana erişim sağlar.

RESMİ E-DEVLET SİTESİNDE IMEI SORGULAMA SAYFASI İÇN TIKLAYINIZ

Kişilerin mobil hat sorgulama için e devlet girişi yapmalıdır. E devletle ilgili konularda da bilgi paylaşımında bulunan Gib.gen.tr blog sayfasında yer alan e devlet giriş makalesinde de bunun zorunlu olduğu vurgulanır. Bana göre kişiler e devlet giriş sonrasında ancak mobil hat sorgulama yapabilir. Mobil hat sorgulama yapıldıktan sonra aşağıdaki resimdeki gibi bir sonuç sayfası hazırlanarak kişilerin bilgi alması sağlanır.

Resimde de görüldüğü üzere kişilerin hangi operatörde kaç hattı olduğu görülebilir. Aynı zamanda hatların detaylı bir şekilde açıklaması da yapılarak, numaralar da yazılır. Böylece kişilerin hangi operatörlerde hangi numarayı kullandığını kontrol etmesi sağlanarak, herhangi bir bilinmeyen hat olup olmadığı kontrol edilebilir. Sizler de sunulan hizmetlerden yararlanarak bu konuda online olarak işlem yapabilirsiniz. E devlet üyeliği olmayan kişiler dahi online giriş seçeneklerini değerlendirerek sisteme hemen girme şansı elde edebilir. Böylece beklemeye ya da PTT'de giderek sorgulama için şifre almaya da gerek kalmaz.

IMEİ Kayıt Sorgulama

Mobil hat sorgulamadan farklı olarak IMEİ kayıt sorgulama kullanılan cihazlar için yapılır. Cihazların herhangi bir kaydının olup olmadığını öğrenmek isteyenler bu konuda online olarak e devlet IMEİ kayıt sorgulama yapabilir. Sorgulama bölümünde IMEİ numarasının girilmesi gerekirken, numaranın girilmesi sonrasında kaydın olup olmadığı öğrenilir. Böylece kişiler IMEİ üzerinden öğrenmek istediği tüm bilgileri öğrenebilir. Aynı zamanda cihazların yasal bir şekilde kullanılabilmesi de e devlet uygulaması da ile mümkün olmaktadır.
Imei numarası; mobil cihazların üretim aşamasında yüklenen 15 haneli bir seri numarasıdır. Bir nevi Uluslararası mobil cihaz kodudur. Bu numara sayesinde mevcut cihazınızın akıbetine dair bilgilendirmeler öğrenebilirsiniz.

E devlet imei sorgulama yöntemi de, cihazınızın çalıntı olup olmadığını rahatlıkla sizlere ispat etmektedir. Nitekim e devlet mobil hat sorgulama için henüz e – devlet şifresine sahip değilseniz, bir an önce en yakın PTT şubesine başvuruda bulunarak 2 TL karşılığında bu şifreyi edinebilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte imei sorgulama ya da mobil hat sorgulama aşamalarında karşınıza belli başlı kavramlar çıkacaktır. Bu terimlerin sizlere vermiş olduğu bilgiler dahilinde telefonlarınızın kaçak ya da çalıntı olup olmadığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz. E devlet imei sorgulama işlemlerinde karşınıza çıkma ihtimali olan terimler şu şekildedir:

* Beyaz Liste: elektronik haber bağlantısı açık olan cihazlardır.

* Kara Liste: kaçak veya çalıntı olan cihazlardır. Bu cihazların elektronik kimlik bilgileri değiştiği için e – devlet mobil sorgulama sıkıntılı bir süreç oluşturur.

* Gri liste: beyaz ile kara liste dışında kalan ve elektronik haberleşme bağlantısı açık olan cihazlardır.

Güvenilir Çalıntı Telefon Sorgulama

E devlet imei sorgulama ya da mobil hat sorgulama işlemleri sayesinde yapacağınız alışverişleriniz çok daha olumlu nitelikler kazanacaktır. Devir teknoloji devri ve bu istikamet dahilinde atmanız gereken her adımda olabildiğince faydalı çıkarımlar elde edebilirsiniz. Bunun için de e devlet hat mobil sorgulama işlemleri akıllı telefonların güvenilirlik konusunda ki mevcut akıbeti bakımından oldukça katkı sağlayacaktır. Bunun için de az önce de belirtiğimiz gibi sadece e devlet şifrenizin olması yeterlidir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 14:3620.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more