Reklamsız Sözcü

E Devlet üzerinden Bimer başvuru sorgulama işlemleri

Bimer, vatandaşların şikayetlerinin devlete iletilmesinde kullanılan bir online platformdur! Peki E Devlet üzerinden Bimer başvurusu nasıl yapılır?

android-time 10:54 15 Aralık 2015
E Devlet üzerinden Bimer başvuru sorgulama işlemleri
Bimer, vatandaşların şikayetlerinin devlete iletilmesinde kullanılan bir online platformdur! Peki E Devlet üzerinden Bimer başvurusu nasıl yapılır?

Bimer yani Başbakanlık iletişim platformu vatandaşların sorunlarını, şikayetlerini devlete aktardıkları bir iletişim platformudur. Bimer platformunda başvuru yapılabileceği gibi Turkiye.gov.tr’den e-devlet girişi yapılarak da Bimer için form doldurulabilir. Gib.gen.tr sitesinin hazırladığı E-devlet girişi rehberine göre ilk giriş için PTT’den bir şifre almanız gerekmektedir. Giriş yaptıkran sonra e devlet kapısındaki Bimer yeni başvuru ekranında kişilerin başvurusu ile ilgili tüm detayları girebileceği bir form açılır. Formda detayı bir şekilde tüm bilgilerin aktarılması gerekir. Özellikle kişilerin yaşadığı sorunları net bir şekilde ifade etmesi oldukça önemlidir. Olay ile ilgili kanıt oluşturabilecek ya da bilgi sağlayabilecek ek kaynakların ya da kişilerin de belirtilmesi, şikâyetin ya da mesajın dikkate alınmasını sağlayacağı gibi işlemlerin çok daha kısa süre içerisinde tamamlanmasını sağlar. Bu bakımdan Bimer başvuru ekranında kişilerin belirtilen detaylara dikkat etmesi, yararlı olacaktır.

RESMİ E-DEVLET SİTESİNDE BİMER SORGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

E Devlet Bimer yeni başvuru yapma ekranı şöyledir:

Bu ekranda kişilerin kimlik bilgilerinin yanında adreslerini de girmesi istenir. Formun son bölümünde ise mesaj alanı yer alır. Mesaj alanında kişilerin yaşadığı sorunu yazması gerekir. E devlet girişi aracılığı ile yapılacak başvuru formun altında yer alan gönder butonuna tıklanarak gönderilir.

Bimer Başvuru Sonucu Sorgulama

Bimer başvuru yapanlar Bimer başvuru sonucu sorgulama hizmeti ile başvurularının durumunu öğrenebilirler. Bimer başvuru sonucu sorgulama ekranında kişilerin yaptığı başvuruların ne durumda olduğunu ve özellikle sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmesi sağlanır. Bu bakımdan başvuru yapan kişiler konuyla ilgili takipte bulunması gerekir.

E devlet hizmetleri ile hem kişilerin Bimer başvurusu yapması hem de başvuru sonrasında başvurunun takip edilmesi sağlanır. Bu bakımdan Başbakanlık tarafından kişilerin yardım alabilmesi ve yaşadığı sorunlarda devlet tarafından yardım edilmesi için oluşturulan Bimer'den herkes belirtilen adımları takip ederek yararlanabilir. Sorun yaşanmaması ve tüm işlemlerin resmi bir şekilde yapılması için e devlet sistemine dahil edilen Bimer'de kişilerin başvuru sonuçları otomatik olarak ekranda yer almaktadır. Eğer kişilerin herhangi bir başvurusu yoksa aşağıda yer alan resimde görüldüğü gibi bir mesaj yayınlanır.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 13:4520.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more