Reklamsız Sözcü

“Ege’de huzur kalmadı”

Suriyeli kaçaklar köylüleri darp etti, caminin kapısını kırdı. Botlarla denize açılan Suriyelilerin balıkçı ağlarını da tahrip ettikleri iddia ediliyor.

android-time 14:52 18 Aralık 2015
“Ege’de huzur kalmadı”
Suriyeli kaçaklar köylüleri darp etti, caminin kapısını kırdı. Botlarla denize açılan Suriyelilerin balıkçı ağlarını da tahrip ettikleri iddia ediliyor.

Gökmen ULU/İSTANBUL

İzmir'in Dikili İlçesi, Avrupa'ya kaçmak isteyen Suriyeliler'in en yoğun geçiş noktalarından biri oldu. Yetkililerden edinilen bilgilere göre ise her gün ortalama 300 göçmen, Dikili'den Yunanistan'ın Midilli adasına gitme teşebbüsünde bulunuyor. Sabahın ilk ışıklarında Dikili'nin Bademli Köyü koylarına getirilen Suriyeliler, 40- 50 kişilik gruplar halinde lastik botlara bindirilerek Yunanistan'a geçmeye çalışıyor. Botlara ulaşmadan önce bölgede zaman geçiren Suriyeliler'in köyün çevresinde ve içinde serbestçe dolaştıkları görülüyor. Köy halkı ise hayli huzursuz.

FOTO:SÖZCÜ Ali Kabayel “Tarlaya giren organizatörler gençlerimize dayak atarak oradan kovdu. Olay Jandarma'ya intikal etti” dedi.

“KAÇAKÇILAR İKİ GENCİMİZİ DÖVDÜ”

Önceki gün Suriyeli kaçakların yurt dışına kaçmasını organize eden insan tacirleri iki köylü genci dövdü. Bademli Köyü sakinlerinden Ali Kabayel, “Köyümüzün 20'li yaşlardaki iki genci deniz kenarındaki zeytinliklerinde çalışıyordu. Tarlaya giren organizatörler gençlerimize dayak atarak oradan kovdu. Olay Jandarma'ya intikal etti” dedi.

BALIKÇILARIMIZ DA RAHATSIZ

Kabayel, “Bu durumdan balıkçılarımız da olumsuz etkileniyor. Ağ atamaz, balık yakalayamaz duruma geldiler. Çünkü karşıya (Midilli'e) geçmeye çalışan botlar ağlara takılınca, balıkçıların ağlarını kesip atıyorlar” diye konuştu.

CAN GÜVENLİĞİMİZ KALMADI

Kabayel,  Gediz Elektirik A.Ş'nin direk değişim çalışmaları nedeniyle geceleri sokak lambalarının yanmadığını söyledi. Kabayel, “Geceleri çok karanlık olunca evlerimizden de çıkamamaya başladık. Mahallemizde can güvenliği kalmadı” dedi.

FOTO:SÖZCÜ Ege’nin hemen her kentinde Suriyeli göçmenleri görmek mümkün…

CAMİ KAPISINI KIRDILAR

Köy kahvehanesinin işletmecisi Cumhur Gönülden  ise köyde gece boyunca mültecilerin yanı sıra tanımadıkları bazı insanların dolaştıklarını ve tedirgin olduklarını belirterek, “Geçen gece mahallemize dağılan sığınmacılar merkez camimizin kapısını kırarak içeri girmiş ve orada konaklamışlar. İçeriye çorap, bebek bezi gibi çöplerini bırakmışlar. Yaşananlardan dolayı tedirginiz. Yetkililerin köyümüze kamera sistemi kurmalarını ve bir an önce çözüm bulmasını bekliyoruz” dedi. Bademli Muhtarı Neslihan Kutlu Maraş da yaşananlarla ilgili yetkili makamlara bilgi verdiğini söyledi. Darp edilen gençler ise insan kaçakçılığı çetesinden çekindikleri için fotoğraflarının çekilmesini istemedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 14:5618.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more