Reklamsız Sözcü

Ehliyette yeni dönem

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu yönetmeliğinde değişiklikler yapıldı.

android-time 13:53 10 Aralık 2015
Ehliyette yeni dönem
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu yönetmeliğinde değişiklikler yapıldı.

ANKARA-  Sürücü ehliyeti alabilmek için yeni şartlar getirildi. Ehliyet için trafik eğitimi veren kurslarda sürücü adaylarına, geceleri akan trafikte en az 2 saat süreyle ders verilecek. Sürücü adaylarına trafik adabı dersi de verilecek.

Foto: DHA- Ehliyette yeni dönem resmen başladı.

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu yönetmeliğinde değişiklikler yapıldı. Buna göre ehliyetler sınıflarına göre yeniden düzenlendi. Kamyon şoförlerine C sınıfı, traktör sürücülerine F sınıfı, Minibüs sürücülerine D1 sınıfı, motorlu bisiklet sürücülerine M sınıfı, motosiklet sürücülerine A, A1 ve A2 sınıfı,otomobil sürücülerine B sınıfı, otobüs sürücülerine ise D sınıfı ehliyet düzenlenecek.

Ehliyetlerini değiştirmek isteyen sürücülerden biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi istenecek. Ehliyet verme işlemleri de 1 yıl içinde Emniyet Genel Müdürlüğü yetkisinden alınarak nüfus müdürlüklerine devredilecek.

1 OCAK’TAN İTİBAREN

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlanacak. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek.

Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla gönderilecek. Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

Yeni sürücü belgeleri için vatandaşlardan şu belge ve işlemler istenecek:

“Tek hekimden alınan ‘Sürücü olur’ sağlık raporu, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesi.”

OTOMATİK VİTESE ONAY

Sürücü adayları otomatik vitesli araçlarla da eğitim alıp sınava girebilecek. Ancak bu sürücüler trafikte sadece otomatik vitesli araç kullanabilecek. Manuel vitesli araç kullanabilmeleri için ek ders almaları gerekecek. Sürücü adaylarına da K sınıfı 6 ay süreli ve geçici K sınıfı ehliyet verilecek.

TRAFİK ADABI DERSİ

Sürücü kurslarındaki eğitime ”Trafik adabı dersi” de eklendi. Kurslarda 16 saat trafik ve çevre, 8 saat ilk yardım, 6 saat araç tekniği, 4 saat de trafik adabı dersi teorik olarak verilecek. Adaylar trafiğe çıkmadan önce direksiyon eğitimi dersleri simülasyon cihazlarıyla yapılacak.

Kursiyerlere akan trafikte güvenli araç kullanacak seviyede eğitim vermeden, sınava sokan Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursları hakkında Valilikçe soruşturma yapılarak kursu kapatmaya kadar varan cezalar verilecek.

Teorik eğitim sınavlarına herhangi bir nedenle girmeyenler ile teorik sınavda başarısız olanlar, yeniden kursa devam etmeden ve kurs ücreti ödemeden aralıksız üç kez daha sınava girebilecekler. Direksiyon eğitimi dersi sınavına girip de başarısız olanlar ise başarısız oldukları her sınavdan sonra kursun ders ücretini ödeyecek ve en az iki saat direksiyon eğitimi dersi alarak toplam üç dönem daha sınavlara girebilecek.

Çift fren ve çift debriyaj sistemi bulunmayan araçlarla direksiyon eğitimi dersi yapılamayacak. Teorik trafik sınavında 100 tam puan üzerinden en az 70 paun alan adaylar başarılı sayılacak. Direksiyon sınavında adaylardan, geri geri gitme ve parketmeleri de istenecek. Ayrıca adaylara 20 km hıza ulaştıktan sonra önüne çıkan engelden kaçma eğitimi de verilecek.

 

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more