Reklamsız Sözcü

Emekli Maaşını PTT’den Bankaya Aktarma

Emekliye ayrılan kişilerin ilk maaşları PTT’den verilir. PTT’den maaş almak istemeyenler emekli maaşını PTT’den bankaya aktarma işlemini yapabilir.

android-time 08:34 27 Aralık 2015
Emekli Maaşını PTT’den Bankaya Aktarma
Emekliye ayrılan kişilerin ilk maaşları PTT’den verilir. PTT’den maaş almak istemeyenler emekli maaşını PTT’den bankaya aktarma işlemini yapabilir.

Emeklilik dönemi gelen kişiler emekliye ayrıldıktan sonra maaş almaya başlar. Maaşların ilk ödemesi kişilere PTT üzerinden yapılır. PTT'den ilk maaş alınmasına karşın isteyen kişiler bu konuda talepte bulunarak, değişiklik yapabilir. Emekli maaşını PTT'den bankaya aktarma işlemleri sonrasında kişilerin maaşları tercih edilen banka üzerinden ödenmeye başlanır.

Sorgulama.biz.tr bloğunda yer alan emekli maaşı hesaplama yazısında kişilerin maaşlarını SGK bağlantılarını kullanarak hesaplayabileceği belirtilirken, kişiler ilk maaşını almadan önce maaşının ne kadar olacağını öğrenmek için sunulan uygulamaları kullanabilir. Emekli maaşını PTT'den bankaya aktarma için kişilerin 3 farklı seçeneği bulunur. E devlet üzerinden sunulan emekli maaşını PTT'den bankaya aktarma hizmetleri için 3 farklı seçenek aşağıdaki resimdeki gibidir:

Emekli hesaplama konusunda kişilerin sadece emekliliğe yönelik değil, emeklilik sonrasında da online olarak hizmetlerden yararlanması söz konusudur. Resimde de görüldüğü gibi kişilerin emekli maaşını PTT'den bankaya aktarma için ilk olarak sigorta türünü doğru olarak bilmesi gerekir. 4A, 4B ve 4C olarak her sigorta için ayrı ayrı oluşturulan emekli maaşını PTT'den bankaya aktarma hizmetinde kişilerin esgm-sgk.com sitesinde yer alan e devlet 4c banka değişikliği yazısında anlatıldığı gibi e devlet girişi yaparak sisteme üzerinden yapmaları mümkündür. Hizmet üzerinde kişilerin aldığı maaş bilgileri ve değişiklik için form yer alır. Fakat kişilerin yanlış seçim yapması ya da maaş almaması durumunda ekranda hata mesajı yayınlanır.

Bu ekranda kişilerin doğru seçim yapması ya da emeklilik durumunu gözden geçirmesi gerekir. Belirtilen şekilde emekli maaşı alan herkes, emekli maaşını PTT'den bankaya aktarma ile birlikte bu konudaki gereksinimi giderek kolayca ihtiyacını karşılayabilir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:5907.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more