Reklamsız Sözcü

Emeklilik Hesaplama ve Doğum Borçlanması İşlemi

Sigortalı kadınların emekliliği için doğum borçlanması imkanı bulunuyor. Sigortalıyken doğum yapılması halinde emeklilik için doğum borçlanması yapılabilir.

android-time 11:53 26 Aralık 2015
Emeklilik Hesaplama ve Doğum Borçlanması İşlemi
Sigortalı kadınların emekliliği için doğum borçlanması imkanı bulunuyor. Sigortalıyken doğum yapılması halinde emeklilik için doğum borçlanması yapılabilir.

Erkeklerdeki askerlik borçlanmasının benzeri kadınlar için de geçerlidir. Kadınlar için emeklilik için doğum borçlanması yapılabilir. Doğum sırasında kişilerin sigortalı bir şekilde çalışması gerekirken, emeklilik için doğum borçlanmasında gerekli şartların sağlanması halinde sigortadaki eksik primler bu sayede tamamlanabilir. Esgm-sgk.com sitesinde yer alan “Ne zaman emekli olurum” yazısında belirtildiği gibi kişiler prim eksiği gibi durumları ilk olarak tespit etmelidir. Uygulama üzerinden işlem yapılması için sayfaya giriş yapılması yeterlidir. Giriş yapılan sayfa görünümü şöyledir:

Ne zaman emekli olurum sayfası üzerinden emekli olabilmek için hangi kriterlerin gerektiği ve yerine getirilmesi gereken şartların ne olduğunu esgm bloğunda yer alan “Emeklilik yaşı hesaplama” yazısında da belirtildiği gibi kişiler emeklilik durumunu takip edebilir. Sorgulama sonrasında kişilerin emekli olmak için ne kadar eksiği olduğu tespit edilir ve aynı zamanda kişilerin mevcut şartlarda hangi tarihte emekli olabileceğini de öğrenebilir.

Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması için dilekçe ile başvuru yapılmalıdır. Başvuruların bölgedeki kurumlara değil, Ankara'daki merkeze iletilmesi gerekir. Bu nedenle dilekçenin yazılması sonrasında SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı'na iletilmesi halinde kişiler için sistem tarafından konuyla ilgili inceleme başlatılarak, kişilerin borçlanma işlemleri yapılacaktır. Doğum borçlanmasında istirahat süresi dahil olmak üzere maksimum 2 yıl borçlanma yapılabilir. Ayrıca doğan çocuğun da sağ olması şartı aranır.

Doğum borçlanmasında çeşitli kriterler getirildiğinden dolayı kişilerin borçlan işlemlerini yapmadan önce mevcut kriterleri incelemesi gerekir. Bu sayede hangi durumların sağlanması gerektiği öğrenileceğinden dolayı kişiler doğru bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilir. Borçlanma yapılarak emekli olmak dahi mümkün olduğundan dolayı kişilerin primlerine ve gün sürelerine dikkat etmelidir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:0007.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more