Reklamsız Sözcü

Emeklilik İçin Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Ne zaman emekli olurum uygulaması ile emeklilik durumunu kontrol eden kişiler, eksik primleri için askerlik borçlanması yapabilir.

android-time 08:44 24 Aralık 2015
Emeklilik İçin Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?
Ne zaman emekli olurum uygulaması ile emeklilik durumunu kontrol eden kişiler, eksik primleri için askerlik borçlanması yapabilir.

Askere gitmeden önce sigortalı bir şekilde çalışan kişilerin eksik primleri için askerlik borçlanması yapma imkanı bulunur. Kişilerin özellikle yaş açısından emekli olmaya hak kazandığı fakat prim eksiği olduğu dönemlerde emeklilik için askerlik borçlanması yapması avantaj sağlayacaktır. Esgm-sgk blogunda yer alan ne zaman emekli olurum yazısında uygulama kullanımı ile ilgili detaylar aktarılırken, kişilerin yapacağı sorgulamalarda unutmaması gereken en önemli detay, eksik primlerin tamamlanabileceğidir. Fakat bu konuda askerlik borçlanması ile sigortaya eklenmek istenen prim günü kadar prim ödemesi yapılmalıdır. Askerlik borçlanması için ise ilk olarak ne zaman emekli olurum uygulaması üzerinden hesaplama yapılmalıdır.

Uygulamanın ana ekran ise şöyledir;

Resimde görülen form, ne zaman emekli olurum uygulamasının ana ekranıdır ve bu ekran üzerinden yapılan sorgulamalar ile kolay bir şekilde güncel emeklilik durumu görülebilir. Fakat kişilerin sorgulama yapabilmesi için sigorta bilgilerini doğru bir şekilde bilmesi gerekir. Bu konuda ise esgm blog sitesindeki SGK hizmet dökümü sorgulama yazısında belirtildiği gibi kişilerin hizmet detaylarına ulaşması gerekir. Hizmet detaylarını öğrendikten sonra ise ne zaman emekli olurum formuna bilgilerin girilmesi sonrasında sigorta için detaylı bilgi alınabilir.

Tüm işlemlerin yapılmasının ardından ise eksik primlerin ne kadar olduğu belirlenecektir. Kişiler askerlik borçlanması ile 2 yıllık bir süre kazanabilir. Fakat ödemenin eksiksiz bir şekilde yapılması gerekir. Kişiler ne kadar ödeme yapacağını hesaplama yaparak öğrenebilir. Kişiler hesaplamada güncel dönem içerisindeki asgari ücret miktarını esas almalıdır. Askeri ücretin 0,32 ile çarpılması ile birlikte bir ay için yapılan emeklilik için askerlik borçlanmasının ücreti belirlenir. Ücret belirlenmesinin ardından kişiler günlük olarak da miktarın ne kadar olacağını hesaplayabilir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:2607.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more