Reklamsız Sözcü

Emeklilik Yaşı Hesaplama ve Emeklilik Tarihi Sorgulama

Emeklilik yaşı için bilgi almak isteyenler ne zaman emekli olurum uygulaması ile bu konuda gerekli olan bilgilere erişebilirler.

android-time 15:49 30 Aralık 2015
Emeklilik Yaşı Hesaplama ve Emeklilik Tarihi Sorgulama
Emeklilik yaşı için bilgi almak isteyenler ne zaman emekli olurum uygulaması ile bu konuda gerekli olan bilgilere erişebilirler.

Kişilerin sigortaları üzerinden yapılacak prim ödemeleri sayesinde belli bir süre sonra emekli olma hakkı doğmaktadır. Prim açısından gerekli olan şartların prim ödeme yapılarak sağlanmasının yanından emeklilik için gerekli olan yaş kriterinde kişilerin yapabileceği herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Emeklilik konusunda yaş kriterinin sağlanması için kişilerin gerekli yaşı doldurması beklenmelidir.

SGK’NIN RESMİ NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM UYGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

Yaşa girildiği andan itibaren prim gibi diğer kriterlerin de sağlanması halinde emeklilik başvuru işlemleri yapılabilir. Yaş açısından bilgi almak için emeklilik yaşı hesaplama doğrultusunda işlemler yapılabilir. Esgm sitesinde yer alan ne zaman emekli olurum yazısında belirtildiği gibi emeklilik yaşı hesaplama gibi işlemlerde Ne zaman emekli olurum uygulaması kullanılmalıdır.

Resimde görülen formun doldurulması sonrasında kişilerin emeklilik yaşı hesaplaması yapılarak, sonuç paylaşılır. İşlemlerin sonrasında ekranda yer alan bilgilerin incelenmesi yeterlidir.  Esgm sitesinde yer alan emeklilik hesaplama yazısında belirtilen hesaplama işlemlerinin sonucunda aşağıdaki gibi bir sonuç ekranı açılır.

Resimdeki sonuç bilgilerine bakıldığında kişilerin bilgi alabilmesi adına formu doldurarak sonuçlara bakması gerekir. Sigorta üzerinden hesapla yapılabilmesi adına kişilerin belirli bir sigorta prim sayısına sahip olması gerekir. Sistem tarafından 3600 gün olarak belirlenen bu kriterin sağlanmaması haline sistem tarafından hata mesajı yayınlanarak, hesaplama yapılamayacağı belirtilir. Böyle bir hata alındığında ise kişilerin emeklilik yaşı hesaplama için daha fazla prim kazanması gerekir. Limite bakılarak kişilerin gerekli primi sağladığı anda tekrar emeklilik yaşı hesaplama için sayfaya giriş yapılabilir. Sistem ücretsiz olarak çalıştığından dolayı kişiler istediği zaman direk online olarak sayfa üzerinden işlem yapabilir. Bu konuda bir sınırlama yoktur.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 12:1403.04.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more