Reklamsız Sözcü

Fed Faiz Kararı Aralık 2015

Fed, 2015'in son taoplantısını tamamladı ve 10 yıl aradan sonra faiz artırımı kararı verdi. Peki Fed'in faiz hamlesi dolar ve altın için ne ifade ediyor?

android-time 14:57 17 Aralık 2015
Fed Faiz Kararı Aralık 2015
Fed, 2015'in son taoplantısını tamamladı ve 10 yıl aradan sonra faiz artırımı kararı verdi. Peki Fed'in faiz hamlesi dolar ve altın için ne ifade ediyor?

Piyasaların gözünü diktiği 2015 yılının son Fed toplantısı sona erdi ve Fed faiz artırımı kararı aldı. Fed başkanı Janet Yellen, Fed’in 10 yıl aradan sonra ilk kez faiz artırımına gittiğini duyurdu. Peki Fed’in 25 baz puan faiz artırımı ne anlama geliyor? Dolar ne kadar olacak, altın nasıl etkilenecek?

Foto: Reuters – Fed faiz kararını açıkladı

FAİZ ARTIRIMI SÜRECEK!

ABD ekonomisinin çok iyi bir performans gösterdiğini belirten Yellen, faiz artışının ekonomik toparlamayı güçlendirmeye devam edeceğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.
Ekonomik toparlanmanın uzun bir yol kat ettiğini, ancak hala tamamlanmadığını aktaran Yellen, “Biz bu tarihte (faiz artışı) hareket etmek istedik. Çünkü işgücü piyasasının iyileştiğini ve enflasyonun FED'in yüzde 2'lik hedefine ulaşacağına ikna (tatmin) olduk.” dedi.

Yellen ayrıca faiz artışının kısmen ‘bir savunma' olduğunu, faizlerin sıfıra yakın tutmaya devam etmeleri halinde ise FED'in elinde ekonomik durgunlukla (resesyonla) mücadele etme aracının olmayacağını söyledi. Yellen, “Biz, sıfıra yakın olan faiz oranının negatif şoklara karşı cevap vermek için daha az faaliyet alanı bırakmasından endişe ettik.” ifadelerini kullandı.

Enflasyondaki düşüşün geçici etkenlerden kaynaklandığı görüşünü tekrarlayan Yellen, enflasyonun yüzde 2’lik hedeften uzaklaşmanın sebeplerinden birinin petrol fiyatlarında yaşanan düşüş olduğunu ifade etti. FED Başkanı, zamanla bu etkilerin geçmesini beklediklerini ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşmasını beklediklerini kaydetti. Ekonomiyi yakından takip etmeye devam edeceklerini belirten Yellen, bir sonraki artış için hem enflasyon hem de işgücü piyası verilerini değerlendireceklerini belirtti.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

FED Başkanı Janet Yellen, alınan faiz kararının gelişmekte olan ülke (EM) ekonomilerini olumsuz etkileyip etkilemeyeceği yönündeki soruya ise “Gelişmekte olan ülke (EM) ve yabancı piyasaları yakından takip ediyoruz. ABD ekonomisinin performansının bu ülkeleri ilgilendirdiğini biliyoruz. Bu konuda dikkatli olmaya çalışıyoruz” cevabını verdi. Bu konuda ellerinden geldiğince açık olmaya çalıştıklarını kaydeden Yellen, alınan kararın EM ülkeleri için sürpriz olmadığını söyledi.

Güçlü ABD ekonomisinin EM ülkeleri için pozitif bir gelişme olduğunu, ancak sermayenin ülkelerden çıkmasının ise negatif bir etki olduğu değerlendirmesinde bulundu. Yellen, faiz artışı ile ilgili politikalarında ‘iyi iletişim politikası' uyguladıklarını savundu.

DOLAR NE KADAR OLDU?

ABD merkez bankası Fed’in 10 yıl sonra faiz artışına gitmesinin ardından 2.95 seviyelerinde olan dolar/TL 2.9640’a kadar yükseldi. Ancak daha sonra tekrar 2.93 seviyelerine geri indi.

DOLAR DAHA DA DÜŞEBİLİR!

Saxo Kapital Stateji UzmanI Cüneyt Paksoy, piyasların beklediği ölçüde bir kararın çıktığını belirterek “Fed’in 2016 yılı için izleyeceği politika da önemli. Bu yüzden Yellen’in vereceği mesajlara da odaklanmak gerekiyor. Piyasalar sadece faiz artışını değil, aynı zamanda kademeli bir süreci de fiyatların içine alıyor. Hemen akabinde Fed’in de yol haritasınıyla piyasalarda oluşan belirsizlik havası ortadan kalkacağından daha rahat ve herkesin reformlarına konsantre olabileceği bir ortam olacak.” dedi.

Paksoy sözlerini şöyle sürdürdü: “Fed sonrası dolar kuru 3 liranın üzerine çıkmazsa ilerleyen zamanlarda 2.95 -2.92 bandını, hatta hükümetin ve Merkez Bankası’nın atacağı adımlarla 2.85 seviyesini bile test edebilir. Her geri çekilme bir alım fırsatı ama 2016 dolar yönü yukarı yönlü olması muhtemel. Dolar kurunun 2016 ilk 3 ay için 2.85 – 3.16 arası seviyelerde seyretmesi bekleniyor. Tabi doların seyri için Fed kararları kadar Çin devalüasyonu, düşük emtia fiyatları, jeopolitik olaylar, içteki sorunlar ve gösterge tahvili gibi etmenler de önemli. Zira gösterge tahvilinin 11-12 bandını aşması krizin habercisi olabilir”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more