Reklamsız Sözcü

GSS Borç Sorgulama ve SGK Prim Borcu Öğrenme (Resimli Rehber)

GSS borç sorgulama işlemi ile Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlananlar borç durumunu görebilirler ve sonrasında ödeme yapabilirler.

android-time 16:12 14 Aralık 2015
GSS Borç Sorgulama ve SGK Prim Borcu Öğrenme (Resimli Rehber)
GSS borç sorgulama işlemi ile Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlananlar borç durumunu görebilirler ve sonrasında ödeme yapabilirler.

Sağlık hizmetlerinden yararlanılması adına SGK tarafından GSS hizmeti kişilere sağlanmaya başlanarak, sigortalı bir şekilde tedavi olunabilir. Fakat GSS'de her ay sonunda prim borçlanması olduğundan dolayı kişilerin GSS borç sorgulama yaparak borç durumunu takip etmesi gerekir. Böylece sorun yaşanmadan sigortadan yararlanılabilir.
GSS borç sorgulama için e devlet jkapıusı kullanılır. Esgm-sgk.com internet sitesinin hazrılamış olduğu GSS borç sorgulama rehberine göre sorgulama yapmak için ilk kez e-devlete giriş yapıyorsanuz aşağıdaki resimdeki gibi bir ekrana karşınıza gelir.

E-DEVLET GSS SORGULAMA RESMİ SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Bu ekranda kişilerin üyelik girişi yapması istenir. Eğer üyelik bulunmuyorsa, üye olma işlemleri tamamlandıktan sonra hizmetlerden yararlanılması mümkün olacaktır. Üyelik olması halinde ise kimliğimi şimdi doğru butonuna tıklayarak sisteme erişim sağlanabilir. Giriş sonrasında açılan ekran şöyledir:

Resimde de görüldüğü üzere kişilerin borçlarına dair detaylı bir şekilde bilgi sağlanır. GSS borç sorgulama sayesinde erişilecek bilgiler sayesinde sigorta kontrolü yapılabilir. Özellikle borcu bulunan kişilerin mutlaka GSS borç sorgulama sonrasında ödeme yapması gerekir. GSS borç sorgulama işlemleri ücretsiz olarak sunulduğundan dolayı sorgulama sonrasında online olarak ödeme işlemlerine geçiş yapılarak, GSS konusunda yapılması gereken tüm işlemler yerine getirilebilir. GSS borç sorgulama sonrasındaki ödeme işlemlerinde sayfanın alt bölümünde yer alan kredi kartı ile ödeme yap bölümü kullanılmalıdır.

Resimde görüldüğü gibi GSS borç sorgulama ekranını alt bölümünde ödeme işlemlerinin yapılması için özel bir bağlantı verilmiştir. Bağlantı aracılığı ile SGK web tahsilat servisine erişim sağlanır. Web tahsilat servisi SGK borcu bulunan kişilerin ödeme yapması için açıldığından dolayı sistemden SGK borç sorgulama sonrasındaki GSS ödemelerini yapmak isteyenler de yararlanabilir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 13:1120.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more