Reklamsız Sözcü

GSS Muafiyeti Nedir?

GSS’de gelir durumuna göre kişilerin prim borçlanması yapıldığından dolayı GSS muafiyeti gelire göre belirlenir. İşte GSS muafiyeti ile ilgili detaylar...

android-time 10:25 23 Aralık 2015
GSS Muafiyeti Nedir?
GSS’de gelir durumuna göre kişilerin prim borçlanması yapıldığından dolayı GSS muafiyeti gelire göre belirlenir. İşte GSS muafiyeti ile ilgili detaylar...

GSS konusunda kişiler gelir testine girerek gelir durumunu tescillemektedir. Gelir durumun belirtilen sınırın altında olması halinde kişilerin GSS'den yararlanmasında prim borçlanması yapılmayarak GSS muafiyeti imkanı getirilir. GSS muafiyeti sayesinde kişilerin ödeme yapmasına gerek kalmadığı gibi sağlık hizmetlerinden yararlanılması da mümkün kılınır.

RESMİ E-DEVLET GSS SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Esgm bilgi paylaşım blog sitesindeki GSS sorgulama yazısında kişilerin Genel Sağlık Sigortası ile ilgili durumun öğrendikten sonra belirtilen hizmetlerden ve imkânlarından yararlanabileceği ifade edilir. Kişilerin GSS muafiyeti gibi imkanlar için öncelikli olarak mevcut durumunu takip ederek öğrenmesi gerekir. GSS durum takibi için ise ilk olarak e devlete giriş yapılmalıdır.

E devlette yer alan Genel Sağlık Sigortası Tescil Ve Prim Borcu Sorgulama hizmetine tıklandığında sağlık sigortası ile ilgili detaylara erişim sağlanır. Bu ekranda kişiler üyelik girişi yapmamışsa üyelik giriş yapılmasına dair bir mesaj görür. Bu ekran ise şöyledir:

Ekrandaki bağlantıların takip edilerek üyelik giriş yapılması halinde ise genel sağlık sigortası dökümü ekranda yayınlanır. Sorgulama.biz.tr blog sayfasında geçen ilgili konularda GSS sorgulama işlemlerinin sıklıkla tekrarlanması gerektiği belirtilir. Kişiler ilgili ekranda online olarak bilgilerini görüntüleyerek bilgi alabilir. Bu bölümde muafiyet açısından bakılması gereken nokta gelir seviyesidir. Bu bölümdeki gelir durumu gelir testi sonucunda belirlenir ve kişiler buna göre seviyelerini öğrenerek muafiyetten yararlanıp yararlanmayacağını öğrenebilir.

Aynı zamanda hiç gelir testine girmeyen kişiler de muafiyet gibi imkanlardan yararlanmak adına ilk olarak test yaptırmalıdır. Test yaptırmak isteyenler bu konuda Kaymakamlıklara gitmelidir. Görevli personel tarafından kişilerin gelir durumunun tespit edilmesi için test işlemleri yapılır.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more