Reklamsız Sözcü

GSS Prim Borcu Sildirme Nasıl Yapılır?

GSS borcu bulunan kişiler, GSS prim borcu sildirme için artık herhangi bir işlem yapamamaktadır. GSS prim borcu sildirme için son süre sona ermiştir.

android-time 08:51 22 Aralık 2015
GSS Prim Borcu Sildirme Nasıl Yapılır?
GSS borcu bulunan kişiler, GSS prim borcu sildirme için artık herhangi bir işlem yapamamaktadır. GSS prim borcu sildirme için son süre sona ermiştir.

GSS'ye dahil edilen ve prim borçlanması bulunan kişilerin borçları için 30 Eylül'e kadar işlem yapması zorunlu tutulduğundan dolayı bu tarihten sonra kişilerin herhangi bir GSS prim borcu sildirme imkânı kalmamıştır. Esgm blog sayfasında paylaşılmış GSS borç yapılandırma yazısında 30 Eylül tarihine vurgu yapılırken, bu tarihin son olacağı ifade edilmiştir. Kişilerin 30 Eylül sonrasındaki ve öncesindeki tüm borçlarını artık ödemesi zorunludur. GSS için GSS prim borcu sildirme yapılamayacağından dolayı güncel borç durumu takip edilmelidir.

GSS borç sorgulama işlemlerini yapmak isteyenlerin e devlet üzerinden gerekli bilgileri sağlaması mümkündür. GSS durumunu kontrol etmek isteyenlerin ilk olarak e devlete giriş yapması gerekir. Bu işlemler için ilk açılacak ekran şöyledir;

Bu ekranda kişilerin e devlet üyeliği yapması istenir. Giriş sonrasında ise açılan yeni ekran şöyledir;

Bu bakımdan GSS prim borcu sildirme imkanı olmasa da kişilerin online olarak borçlarını takip ederek güncel durumunu görüntülemesi mümkün kılınmıştır. GSS bilgi paylaşım blog sayfasında yer alan GSS borç sorgulama yazısında da benzer durumlara vurgu yapılarak, kişilerin kurumlar yerine online hizmetler ile bilgilerini öğrenebileceği ifade edilir. Kişilerin e devlet üzerinden yapacağı GSS prim borcu sorgulama işlemlerinde tüm prim borçları görüntülenir. Prim borçlarına dair üstelik detaylı bilgiler yer aldığından dolayı hangi dönemde ne kadarlık bir prim borçlanması yapıldığı, ödenmeyen borç toplamları gibi detaylı bilgiler alınabilir. Kişiler GSS prim borcu sorgulama sonrasında mevcut borçlarını ödemek için de yine online hizmetleri kullanabilir. Ödemelerde SGK web tahsilat servisi kullanması gerekir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:2407.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more