Reklamsız Sözcü

GSS Prim Borcu Sorgulama Ve Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

GSS için online olarak GSS borç ödeme imkanı sağlandığından dolayı GSSliler tarafından her zaman borç takibi ve GSS borç ödeme yapılabilir.

android-time 08:56 18 Aralık 2015
GSS Prim Borcu Sorgulama Ve Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?
GSS için online olarak GSS borç ödeme imkanı sağlandığından dolayı GSSliler tarafından her zaman borç takibi ve GSS borç ödeme yapılabilir.

Genel Sağlık Sigortası kısacası GSS, geliri olmayan ve çalışmayan kişilerin, sağlık kurumlarından yararlanması için geliri ölçüsünde belli bir prim ödemeye dayanan sistemdir. GSS borç ödeme işlemlerinde kişilerin işlem yapabilmesi adına web tahsilat servisini kullanması gerekir. Web tahsilat servisine giriş yapıldığında resimdeki gibi bir form açılacaktır.

Bu ekranda kişilerin GSS borç ödeme yapabilmesi ve geçmiş dönem prim borçlarını görüntülemesi için sorgulama blogunda GSS borç sorgulama başlığı ile paylaşılan yazıda belirtildiği gibi SGK web tahsilat üzerinden prim borçlarını öğrenmeleri gerekmektedir. Borç sorgulama sonrasında çıkan borç ekranına göre kişiler işlemlerine devam edebilir.

GSS borç ödeme işlemlerinde kredi kartı bilgileri istenir. Kart bilgilerinin girilmesinin ardından ise sistem tarafından işlemler yürütülerek borç tahsil edilir. Böylece kişiler ayrıntılı bir şekilde hesabını kontrol edebileceği gibi aynı zamanda borçlarını ödeyerek, sigortanın her zaman aktif kalmasını sağlayabilir. GSS'nin aktif kalabilmesi için borçların düzenli bir şekilde ödenmesi gerekir. Her ay sonunda sigorta borçlanması olacağından dolayı borçların takip edilmesi ve ödenmesi ile birlikte GSS'den yararlanmaya devam etmek mümkündür.

GSS Borç Sorgulama

GSS borç sorgulama konusunda bilgi almak için web tahsilat servisi uygulamaya konmuştur. Bu servis üzerinden işlemlerin nasıl yapılacağı detaylı olarak görülebilir. Böylece GSS borç ödeme içi ilk olarak sorgulamanın nasıl yapılacağı ve borç dökümü aldıktan sonra ödeme işlemlerine nasıl geçiş yapılacağı öğrenilebilir.

SGK Borç Sorgulama Alternatifleri

GSS prim borcu sorgulama konusunda bilgiler veren sorgulama blog sayfasında yer alan SGK borç sorgulama yazısında belirtildiği üzere sigortalıların borç sorgulama yapmaları gereken en sağlıklı kaynak e devlet sistemidir. E devlet sitesinde yer alan genel sağlık sigortası hizmetinden yararlanabilir. Sitede yer alan sorgulama bölümünün kullanılması sonrasında çıkan borçlar için GSS borç ödeme adımlarına geçiş yapılabilir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:2007.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more