Reklamsız Sözcü

GSS Sigortası İptal Ettirme İşlemleri

Genel Sağlık Sigortası aktif kişiler, GSS iptal işlemlerini yaptırmak isteyebilir. Fakat isteğe bağlı olarak sigortadan çıkış mümkün değildir.

android-time 09:18 26 Aralık 2015
GSS Sigortası İptal Ettirme İşlemleri
Genel Sağlık Sigortası aktif kişiler, GSS iptal işlemlerini yaptırmak isteyebilir. Fakat isteğe bağlı olarak sigortadan çıkış mümkün değildir.

GSS iptal ettirme işlemleri için kişiler sigorta başlangıcı yapmalıdır. Sigorta aktif olduğunda GSS iptal ettirmeye gerek kalmadan sistem tarafından kişi sigorta dışına çıkartılır. Bu bakımdan kişilerin GSS iptal ettirme işlemleri olarak yapması gereken özel bir işlem bulunmaz. Fakat pek çok kişi aylık prim borçlanması olmaması için bu konuda GSS iptal ettirme işlemleri için kurumlara müracaat edebilmektedir. GSS isteğe bağlı bir sigorta türü olmadığından dolayı kişilerin sigortalı olması, ilgili sigortaya dahil olunmasını önleyecektir. Bu konuda kişilerin durumunu kontrol etmesi yararlı olur. Esgm blogun sitesindeki GSS borç sorgulama yazısında belirtildiği gibi kişiler durumunu sorgulayarak ne kadar borcu olduğu ya da sigortaya dahil edilip edilmediğini öğrenebilir.

E Devlet Resmi Sitesinden GSS Prim Borcu Sorgulama İçin Tıklayınız

GSS durumunu kontrol etmek isteyenlerine devlet üzerinden sunulan hizmetten yararlanması gerekir. E devlet üzerinden sunulan bu hizmete ulaşarak işlem yapmak ve esgm sitesindeki GSS prim sorgulama yazısında belirtildiği gibi farklı konularda da bilgi almak için üyelik giriş yapılmalıdır. İlgili ekran ise şöyledir;

Resimde görülen hizmet aracılığı ile kişiler aynı şekilde güncel durumunu takip etme şansına sahip olur. Online olarak yapılan işlemler sayesinde hangi tarihlere sigortadan yararlanıldığı, bu süre içerisinde ne kadarlık bir prim borçlanması yapıldığı görülebilir. Ayrıca toplam borç bölümünden kişiler ne kadarlık bir borcu olduğunu da öğrenebilir. Borç öğrenme işlemleri sonrasında ise sayfanın en alt kısmında bulunan ödeme bağlantısı kullanılabilir. Bu bölüm sayesinde kişiler istediği zaman ödemelerini gerçekleştirebilir.

Bu ödeme adımların takip edilmesi ile birlikte kişiler kredi kartını kullanarak borç ödenebilir. Üstelik ödeme işlemlerinde komisyon alınmamaktadır.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more