Reklamsız Sözcü

Hakkımda Açılmış Dava Var Mı Nasıl Öğrenilir?

Kişiler kendi adlarına açılan ama henüz tebliği gelmeyen mahkemeler için online olarak mahkeme sorgulama yapabilir. Mahkeme sorgulama nasıl yapılır?

android-time 08:27 15 Aralık 2015
Hakkımda Açılmış Dava Var Mı Nasıl Öğrenilir?
Kişiler kendi adlarına açılan ama henüz tebliği gelmeyen mahkemeler için online olarak mahkeme sorgulama yapabilir. Mahkeme sorgulama nasıl yapılır?

E devlet aracılığı ile kullanıma sunulan mahkeme sorgulama işlemlerinde kişiler mevcut davalarını takip edebileceği gibi yeni açılan ve henüz tebliğ edilmeyen mahkemeler için de bilgi sağlanabilir. E devlet üyeliği bulunan herkesin yararlanabileceği mahkeme sorgulama hizmetinde kişilerin üyelik girişi yapması zorunludur. Bu nedenle ilk olarak üyelik girişi yapılmalıdır. Üye girişi yapılmadan mahkeme sorgulama ekranına erişim sağlandığında ise aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran görülecektir.

E DEVLETE GİRİŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sayfada kişilerin mahkeme sorgulama yapabilmesi için üye girişi yapması istenmektedir. Üyelik girişi için kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklanmalıdır. Butonuna tıkladığında ise yeni bir ekran açılarak, kişilerin üyelik bilgilerini girebileceği form görülecektir.

Giriş sayfası ise yukarıdaki gibidir. Mevcut üyeler direk T.C. kimlik no ve e devlet şifresi girerek mahkeme sorgulama ekranına ulaşabilir. Fakat üyeliği olmayanların mahkeme sorgulama için form alanında bulunan diğer giriş ve üye olma seçeneklerini değerlendirmesi gerekir. Böylece kısa sürecek işlemlerin ardından sisteme giriş için gerekli üyeliğe sahip olunabilir.

Üyelik bölümü geçildikten sonra ise mahkeme sorgulama ekranında kişilerin güncek mahkeme durumu yayınlanır. Böylece yayınlanan bilgiler incelenerek, kolay bir şekilde mahkemenin açılıp açılmadığı görülebilir. Eğer kişilerin adına açılmış hiçbir dava bulunmuyorsa, mahkeme sorgulama sonucu aşağıdaki gibi olacaktır.

Fakat kişilerin adına açılmış bir dava varsa, mahkeme sorgulama sonrasındaki ekranda mahkemeler ile ilgili tüm detaylar yayınlanmaktadır. Böylece kişilerin tüm davalar hakkında kapsamlı bir şekilde bilgi alması sağlanır. Sizler de sunulan mahkeme sorgulama hizmetinden yararlanarak, mahkeme konusundaki tüm soru işaretlerinizi giderebilir ve resmi olarak durumunu kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Yargıtay dosya sorgulama işlemleri de internetten öğrenilmektedir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:1907.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more