Reklamsız Sözcü

HGS Kaçak Geçiş İhlali Sorgulama

HGS kaçak geçiş sorgulama işlemlerinde gişelerden kaçak geçiş yapılıp yapılmadığı öğrenilir. Kişiler online olarak HGS kaçak geçiş sorgulama yapabilir.

android-time 10:39 17 Aralık 2015
HGS Kaçak Geçiş İhlali Sorgulama
HGS kaçak geçiş sorgulama işlemlerinde gişelerden kaçak geçiş yapılıp yapılmadığı öğrenilir. Kişiler online olarak HGS kaçak geçiş sorgulama yapabilir.

Hızlı Geçiş Sistemi kısaca HGS’den sadece abone olmayanlar için değil, aboneler de kaçak geçiş yapabilir. Bu bakımdan yetersiz bakiye gibi durumlar sonrasında durumu kaçak geçişe çevrilen ve ceza kesilen aboneler de HGS kaçak geçiş sorgulama yaparak durum takibini gerçekleştirebilir. HGS kaçak geçiş sorgulama işlemlerinde kişiler kolay bir şekilde işlem yapabildiği gibi ilk olarak resmi siteye girilmelidir.

Geçiş ihlalleri konusunda HGS bilgi blogunda anlatıldığı gibi, HGS kaçak geçiş sayfasına girildiğinde bilgisayarda şöyle bir ekran görülür.

Resimde de görüldüğü gibi sağ üst köşede yer alan geçiş ihlali sorgulama bölümüne tıklanmalıdır. Bölüme tıklandığında ise yeni bir ekran açılır.

Bu bölümde HGS kaçak geçiş sorgulama yapılması için plaka bilgisi girilmelidir. Sadece plaka ile HGS kaçak geçiş sorgulama yapılabildiğinden dolayı kişilerin işleri kolaylaştırılmış durmadır. Plakası girilen araç üzerinden yapılan HGS kaçak geçiş sorgulama sonucunda kişiler güncel durumunu görebilir.

HGS Kaçak Geçiş Cezaları

HGS kaçak geçiş sorgulama sonucunda kaçak geçiş yapıldığına dair bilgi alan kişilerin merak ettiği bilgiler arasında kaçak geçiş cezası yer alır. Kaçak geçiş cezaları ile ilgili standart bir mevzuat uygulanır. Buna göre kaçak geçiş yapan kişilere verilen cezalarda ilk olarak aracın tipine göre geçiş ücreti belirlenir. Ücretin belirlenmesi sonrasında ise bu ücretin 11 katı hesaplanarak kişilere ceza olarak verilir. Bu bakımdan HGS kaçak geçiş yapan kişiler sonuçlara göre ceza işlemlerini de yapabilir. Ceza alan kişilerin online olarak ceza işlemlerinin yapmasının yanında 15 günlük süre içerisinde abonelik alması hainde cezanın iptal edilmesi de sağlanabilir. Bu bakımdan kişiler HGS kaçak geçiş sorgulama yaptıktan sonra durumuna göre karar vermesi ve işlemlerini en kısa süre içerisinde gerçekleştirmesi gerekir.

HGS ceza sorgulama yaparak ceza alıp almadığını öğrenecek kişiler, sadece plaka üzerinden bilgilere ulaşabilir. Üstelik sadece abone olmayan kişiler için değil, aboneliği bulunan kişiler de HGS Gen blog sitesinin rehber yazısında geçtiği gibi HGS ceza sorgulama yapılabilir. İşlemlerin internet üzerinden yapılacak olması da kolaylık sağlamaktadır. İstenilen zaman sorgulama yapılarak güncel ceza durumu kontrol edilebilir durumdadır.

Kişilerin abone olmasına rağmen yetersiz bakiye sebebi ile ödeme yapamadan geçiş yapması sonrasında kişiler için resmi süreç başlatılmaktadır. Eğer kişiler 15 gün içerisinde ödeme yapmazsa tebligat ile durum bildirilmektedir. Ayrıca ilgili durumun cezaya dönüşmesi için de 7 günlük bir süre öngörülmektedir. 7 gün içerisinde ödeme yapılırsa, kişilerin herhangi bir ceza alması mümkün değildir. Fakat belirtilen ödemlerin yapılmaması halinde yetersiz bakiye ile yapılan geçiş kaçak geçiş olarak yapılmış sayılacak ve kişilerin geçiş ücretinin 11 katı ödenecektir. Bu ceza kesinleştikten sonra ödenmemesi için herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır ve bu nedenle de araç sahiplerinin mutlaka borcunu ödemesi gerekmektedir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:2107.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more