Reklamsız Sözcü

IŞİD, iletişim için mobil uygulama yaptı!

IŞİD, sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanan örgütün, militanları arasında iletişimi sağlayacak mobil uygulama geliştirme yoluna gittiği iddia ediliyor.

android-time 09:35 8 Aralık 2015
IŞİD, iletişim için mobil uygulama yaptı!
IŞİD, sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanan örgütün, militanları arasında iletişimi sağlayacak mobil uygulama geliştirme yoluna gittiği iddia ediliyor.

IŞİD, militanları arasında iletişimi sağlamak ve gizli tutmak için mobil uygulama geliştirdiği iddia ediliyor. NTV’nin haberine göre sosyal medyayı son derece etkin bir biçimde kullanan ve yabancı militanlarının çoğunu bu sayede örgüte katan IŞİD, özellikle Twitter ve YouTube platformlarını etkin kullanması yetmemiş demek ki örgüt, kendi mobil uygulamasını geliştirdiği ve militalar arasındaki koordinasyonu gizlilik çerçevesinde bu şekilde uygulama ile sağladığı iddia ediliyor.

Teknolojinin sağladığı imkanları propaganda amacıyla sonuna kadar kullanmaktan çekinmeyen terör örgütü IŞİD, bu amaç doğrultusunda mobil uygulama dünyasına da adım attı. IŞİD’in Facebook, WhatsApp ve Twitter gibi platformları son derece etkin kullandığını belirterek militanların bu platformları haberleşmek amacı ile de kullandığının altını çizen Güvenlik analisti Michael Smith, IŞİD’in bir süredir daha güvenli bir platform yaratmak için çalışmalar yaptığını belirtiyor.

IŞİD’in bu çalışmalar kapsamında oluşturduğu mobil uygulaması, şifrelenmiş Android akıllı telefonlara indirilebiliyor ve militanlar söz konusu uygulamayı mesajlaşmak için kullanıyor.

Uygulamanın aynı zamanda IŞİD’in eylem videolarının izlenebildiği ve ‘dünya çapındaki başarılı eylemlerin’ an be an takip edilebildiği bir platform olduğu da vurgulanıyor.
Paris’teki saldırıların ardından IŞİD militanlarının koordinasyonu sağlamak için benzer bir yönteme başvurduğu raporlarda da yer almıştı

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more