Reklamsız Sözcü

İşte akraba olduğumuz Avrupa ülkesi

Bir Avrupa ülkesinde yapılan araştırmaya göre babadan oğula geçen Y kromozomunun kökeninin özellikle Anadolu'ya dayandığı tespit edildi.

android-time 10:22 15 Aralık 2015
İşte akraba olduğumuz Avrupa ülkesi
Bir Avrupa ülkesinde yapılan araştırmaya göre babadan oğula geçen Y kromozomunun kökeninin özellikle Anadolu'ya dayandığı tespit edildi.

Bir Avrupa ülkesinde yapılan bir genetik çalışma sonucu erkek nüfusunun önemli bir kesiminin Anadolu kökenli olduklarını gösterdi. irishcentral.com sayfasında yayınlanan habere göre, İrlanda’da babadan oğula geçen Y kromozomu incelendiğinde nüfusun erkek popülasyonunun 6000 yıl önce Anadolu’daki çiftçilere dayandığı tespit edildi.

Araştırmanın önde gelen ismi Patricia Balaresque, bölgeye yerleşen göçebe bir çiftçi nüfusunun zaman içerisinde bölgedeki avcı-toplayıcı erkek nüfusuna baskın gelebilecek özellikler taşımış olabileceklerini ve bu sebeple zaman içerisinde bölgenin asıl erkek nüfusunun bu maharetli çiftçiler karşısında direnmeye devam edememiş olmaları bir olasılık olarak ihtimal dahilinde olduğunu belirtiyor. Belki de hayatta kalmak adına daha fazla güvence sağlayan çiftçilik mesleği bölgeye sonradan göç eden erkek topluluğunu yerli kadınların gözünde daha çekici bir hale getirmiştir ve böylelikle nesilden nesile yerli erkek nüfusu bu şekilde azalmıştır deniyor.

ERKEKLERİN %85’İNİN GENETİĞİ TÜRKİYE’DEN

Leicester Üniversitesi tarafından hayata geçirilen araştırmaya göre, İrlandalı erkek nüfusunun %85’inin genetik anlamda Orta Doğu’ya ve bilhassa Türkiye’ye dayandığını belirtildi. Britanya nüfusunun %60-65’inde Anadolu’dan geldiklerine dair önemli işaretler gören araştırmacılar, aslında nüfusun kökenlerinin şimdiki İspanya ve Portekiz’de yaşamış ve buzul çağında hayatta kalmayı başarmış avcı-toplayıcılar, genetik mirasın asıl kökenleri sanıldığını belirttiler. Araştırma sonuçları, yakın geçmişe kadar İrlanda soy bilimi hakkında bilinenlerle çelişir nitelikte sonuçlar vermiş durumda.

Leicester Üniversitesi’nden Mark Jobling ‘in The Times gazetesine verdiği demeçte ”İrlanda erkeğinin bu Y kromozomunun sıklığına bakıldığında Türkiye’den başlayıp Avrupa’nın güney doğusuna ve oradan da İrlanda’ya kadar yükselen bir grafik çizdiği görülmekte ve İrlanda’da en yüksek seviye ulaştığı görülüyor.” demiştir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more