Reklamsız Sözcü

İzmir’i kana bulayacaktı!

Polisin durdurduğu minibüste sırtında 14 kilo patlayıcı taşıyan sırt çantasıyla yakalanan şahsa keşif yaptırıldı.

android-time 16:22 2 Temmuz 2015
İzmir’i kana bulayacaktı!
Polisin durdurduğu minibüste sırtında 14 kilo patlayıcı taşıyan sırt çantasıyla yakalanan şahsa keşif yaptırıldı.

İzmir’de, dün akşam yolcu minibüsünü durduran polisin G.S.’yi, sırt çantasında 14 kilo C 4 plastik patlayıcıyla yakalamasının ardından, önemli ayrıntılar da ortaya çıktı. 2010 yılında PKK’ya katıldıktan sonra ileri derecede verem hastası olan 30 yaşındaki G.S.’nin, 2006 yılında askerliğini yaptığı ana jet üssünün de aralarında bulunduğu kentteki askeri ve polis noktalarını tek tek gezip keşif yaptığı, saldırıya karar verdiği anda da patlayıcıyı gömülü bulunduğu ormanlık alandan çıkardığı saptandı. Bu arada G.S.’nin işbirliği yaptığı Suriye uyruklu 1 kişinin daha gözaltında olduğu öğrenildi.

İzmir Gaziemir’de yolcu minibüsüne şüpheli bir kişinin belinde tabancasıyla bindiğinin polise bildirilmesinden sonra uygulama yapıldı. Yolcu minibüslerini durduran polis, bu sırada bir kişinin tabancasını koltuğun altına attığını gördü. Tabancanın kendisine ait olmadığını ileri süren G.S.’nin minibüsteki kamera kayıtlarından tabancayı attığının görülmesi üzerine, üst araması yapıldı. Bu sırada çantasında düzenek ile patlayıcı olduğu düşünülen pet şişe içerisinde malzemeler bulundu. Terör ekiplerinin incelemesiyle, çantadakilerin patlayıcı olduğu tespit edildi. Gözaltına alınan G.S., Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

VEREM HASTASI

Geçmişe dönük hakkında istihbarat araştırma yapılan G.S. ile ilgili önemli ayrıntılar ortaya çıktı. Erzurum doğumlu olan G.S.’nin, 2010 yılında Kuzey Irak’a geçip PKK’ya katıldığı öğrenildi. 5 yıl boyunca askeri ve patlayıcı eğitimi alan G.S.’nin, hiç Türkiye’ye giriş yapmadığı, Kuzey Irak’ta bulunduğu, ardından Kobani’de IŞİD’e karşı savaştığı saptandı.

İleri derecede verem hastası olmasından dolayı G.S.’nin, bombalı saldırı için 5 gün önce Türkiye’ye gönderildiği belirlendi. Mardin üzerinden Türkiye’ye kaçak yollardan giriş yapan G.S.’nin ilk olarak Gaziantep’e, oradan da yolcu otobüsüyle İzmir’e geldiği anlaşıldı. İzmir’de de, Kadifekale Semtinde terör örgütüyle bağlantısı olan bir ailenin yanında saklanan G.S.’nin, saldırı için kent merkezi ile Menemen ilçesindeki çeşitli askeri ve polis noktalarında keşif yaptığı saptandı. Keşif yaptığı yerler arasında, 2006 yılında askerliğini yaptığı Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nın da bulunduğu öne sürüldü. Sırt çantasıyla, keşif yapan G.S.’nin, saldırı noktasına karar verdikten sonra dün akşam saatlerinde, Sarnıç Piknik alanında daha önceden başka terör örgütü elemanlarınca gömülmüş olan pet şişeler içindeki patlayıcıyı çıkardığı saptandı. Polis, güvenlik kamerası kayıtlarından, bombanın çıkartıldığı noktayı tespit edip arama yaptı. Burada da 5 fünye ele geçirildi.

CANLI BOMBA MI?

Bu arada G.S.’nin saklandığı ev ile bağlantıda bulunduğu kişilere yönelik de operasyonlara başlatıldı. Baskın yapılan evde arama yapıldı. G.S.’nin işbirliği yaptığı Suriye uyruklu bir kişi de gözaltına alındı. İfadesinin alınmaya başladığı öğrenilen G.S.’nin PKK’ya katıldıktan sonra Türkiye’ye hiç giriş yapmadığını ve yurt içinde saldırılarda bulunmadığını söylediği, sadece IŞİD’e karşı Kobani’de savaştığını anlattığı öğrenildi. Verem hastalığının ilerlemiş olmasından dolayı, G.S.’nin canlı bomba olarak kullanılacağı ihtimalinin de araştırıldığı kaydedildi.

ORMANLIK ALANDA ARAŞTIRMA

Polis patlayıcının gömülü bulunduğu ormanlık alanı tespit ettikten sonra bu bölgede özel eğitimli köpeklerle de arama yaptı. Bu aramalara sırasında bulunan fünyeler ile sırt çantasında ele geçirilen bomba, uzmanlarca incelemeye alındı. İlk tespitlere göre C 4 olduğu belirlenen bombanın A 4 tipi plastik patlayıcı da olabileceği araştırmanın sürdüğü öğrenildi. Uzmanlar bu miktardaki her iki patlayıcı türüyle gerçekleşecek saldırının çok büyük tahribata neden olacağını, operasyonla olası bir facianın önüne geçildiğini açıkladı.

VALİ’DEN FLAŞ AÇIKLAMA     

İzmir Valisi Toprak, İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nce terör örgütü DAEŞ üyesi E.K, C.A.K, F.Ş, A.V, A.D, E.Ç, Ş.Ö’nün Menemen ve Buca ilçelerinde eş zamanlı operasyonla gözaltına alındığını belirtti.

Şüphelilerin İzmir’den Suriye’deki çatışma bölgelerine dönem dönem
gittiklerinin, burada terör örgütü içerisinde faaliyet gösterdiklerinin, yaklaşık
3 ay süreyle çatışma bölgelerinde kaldıktan sonra illegal yollardan tekrar
Türkiye’ye döndüklerinin tespit edildiğini ifade eden Toprak, zanlıların
ikametlerinde yapılan aramalarda terör örgütü DAEŞ örgütünü simgeleyen sözde
bayrak, 2 adet ruhsatsız tabanca, 5 adet av tüfeği, 1 adet kama, bol miktarda
döküman ve dijital malzemenin ele geçirildiğini ifade etti.

 

Son güncelleme: android-time 23:0502.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more