Reklamsız Sözcü

Kabotaj Bayramı kutlandı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Urla İskele Limanı’nda kutlandı.

android-time 14:18 2 Temmuz 2015
Kabotaj Bayramı kutlandı
1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Urla İskele Limanı’nda kutlandı.

Geleneksel yağlı direk üzerinden bayrak kapma yarışından, yüzme yarışmalarına, artistik atlamadan, komik atlamaya kadar çeşitli yarışmaların gerçekleştiği denizcilik ve kabotaj bayramı renkli görüntülere sahne oldu.

Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi, Ege Üniversitesi Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu, S.S Urla İskele Su Ürünleri Kooperatifi, Göztepe Yelken, Ali Rıza Mete Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulubü ve Çeşmealtı Rüzgar Sörfü ve Yelken Kulübü işbirliği ile düzenlenen etkinliğe; Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Garnizon Komutanı Albay Sezgin Erdoğan, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Başkan Yardımcısı Hüseyin Özdemir Urla Cumhuriyet Başsavcısı Utku Salih Dinçer, Uzunada Deniz Komutanı Albay Necati Koray Salar, İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, İlçe Emniyet Müdürü Oğuzhan Şahin,Ege Üniversitesi Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Metin Cengiz, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum örgütleri ve Urla halkı katıldı. Suyun üstünde rüzgarın gücünü kullanan Göztepe Yelken, Ali Rıza Mete Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulubü ve Çeşmealtı Rüzgar Sörfü ve Yelken Kulübü'nün sörfçüleri ise denizde yerini aldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve çelenk sunumlarının ardından Urla Çok Programlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni İbrahim Akgül günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi. Genç Cumhuriyet'in her alanda olduğu gibi denizciliği de dışa bağımlı olmadan öz kaynaklarıyla geliştirdiğini ifade eden Akgül; “Denizcilik sektörünün korunup geliştirilmesi, deniz ticaret filomuzun güçlendirilmesi uluslararası alandaki gücümüzü ve ekonomik etkinliğimizi artacaktır. Denizlerimizi ekolojik dengeyi bozmadan ülkemiz ve ulusumuzun yararına kullanabilmek için bilimin ışığında kısa ve uzun vadeli ulusal politikalar üretmemiz şarttır” ifadelerinde bulundu.

DENİZ ŞEHİTLERİ ANISINA DENİZE ÇELENK BIRAKILDI
Kutlama etkinliği, Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Garnizon Komutanı Albay Sezgin Erdoğan, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Utku Salih Dinçer, Uzunada Deniz Komutanı Albay Necati Koray Salar, İlçe Emniyet Müdürü İzzet Gündüz ve İlçe Emniyet Müdürü Oğuzhan Şahin'in deniz şehitleri anısına hazırlanan çelengin denize bırakılması ile başladı. En çok mücadelenin olduğu yağlı direk yarışmasında bayrağı kaparak birinciliği hak eden Denizhan Güven Türk bayrağını Kaymakam Demiryürek'e verdi. Kıyasıya mücadelenin olduğu yarışlarda dereceye giren yarışmacılara ödüllerini Kaymakam Demiryürek, Garnizon Komutanı Erdoğan, Başkan Uyar ve Uzunada Deniz Komutanı Salar, Emniyet Müdürü Şahin ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Gündüz takdim etti.

DERECEYE GİREN YARIŞMACILAR;
25 metre yüzme kızlar; 1. Derin Koç, 2. Clarine Marteu, 3. Sude Dönmez
25 metre yüzme erkekler; 1. Ata Yağız Kublay, 2. Eren Sencan, 3. Yağız Şimşek
50 metre yüzme erkekler;1. Rasim Yaşar,2. Mustafa Ete, 3. Ege Çiloğlu
75 metre Yüzme erkekler; 1. Mert Çobanoğlu, 2. Denizhan Güven, 3. Mesut Sarı
100 metre yüzme erkekler; 1. Tayfun Yılmaz, 2. Eray İnceiş, 3. Adnan Aktar
Komik atlama; 1. Efe Arın, 2. Cem Kıvcık, 3. Mustafa Efe
Artistik atlama; 1. Çağrı Atmaca, 2. Yaya De Gyder 3. Enes De Gyder
Yağlı Direk; 1. Denizhan Güven

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN MUHTEŞEM KONSER
Deniz ve Kabotaj bayramının akşam etkinlikleri ise Çeşmealtı Gece Pazarında İzmir Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği Türk sanat Müziği Konseri ile devam etti. Koro şefi Yavuz Karabulut önderliğinde gerçekleşen Türk sanat müziğinin unutulmaz şarkılarına hep bir ağızdan eşlik eden Urlalılar, Türk denizciliğinin en önemli tarihi olan denizcilik ve kabotaj bayramını coşkuyla kutladılar.
Yaklaşık iki saat süren konserin sonunda şef Yavuz Karabulut'a teşekkür belgesini ve çiçeği Başkan Sibel Uyar teşekkürlerini sunarak takdim etti. Urlalı hemşehrilerini selamlayan Başkan Uyar; “Bugün Türk tarihi için önemli bir gün. Her zaman yanımızda olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ve değerli sanatçıları ile beraber kabotaj bayramını kutluyoruz. İyi ki geldiniz, bugün yine iyi ki bir aradayız “ diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more