Reklamsız Sözcü

Kısa mesajların sonuna nokta koymayın!

Mesajların sonuna konulan nokta, mesajı alan kişi tarafından iyi algılanmadığı yapılan bir araştırmaya göre tespit edildi.

android-time 10:37 14 Aralık 2015
Kısa mesajların sonuna nokta koymayın!
Mesajların sonuna konulan nokta, mesajı alan kişi tarafından iyi algılanmadığı yapılan bir araştırmaya göre tespit edildi.

Cep telefonu ile gönderilen kısa mesajların sonuna konulan noktanın itici olduğu anlaşıldı. Times gazetesinde yer alan habere göre mesajlaşma için yapılan araştırma raporunda, insanların birebir diyaloglarında karşı tarafın hislerine ait ipuçlarını, mesajlarda da aradığını ve emojilerin kullanımı, yazım hataları ile noktalama işaretlerinin nasıl kullanıldığına bakarak bu ipuçlarını yakalamaya çalıştığı ortaya çıktı.

Buna göre, bu araştırmaya katılan deneklerin, noktayla biten mesajları daha düşük puanladığı belirtiliyor. Aynı deneklere, aynı mesaj, sonunda nokta olmadan gösterildiğinde daha pozitif bir tepki alındığı gözlenmiş.

MESAJIN SONUNA KONULAN NOKTA DİYALOGUN SONU ANLAMINA GELİYOR

Kağıda yazılan mesajlarda ise cümle sonundaki noktanın kişilerin algısı üzerinde bir etkisinin olmadığı belirtiliyor. İnsanların yazılı bir mesajın sonuna nokta konmasının ardında farklı anlamlar aradığını belirten araştırmacılar, ‘Tartışmanın ya da diyalogun sonu geldi’ mesajının alındığını belirtiyor. Bir başka sonuç ise noktayla biten yazılı mesaj alanların karşı tarafın sinirlendiği algısına kapıldığı belirtiliyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more