Reklamsız Sözcü

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi notu hesaplama hizmetleri ile kişiler güncel kredi durumunu takip edebilir. Kredi notu hesaplama için Findeks sitesi kullanılmalıdır.

android-time 09:16 18 Aralık 2015
Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?
Kredi notu hesaplama hizmetleri ile kişiler güncel kredi durumunu takip edebilir. Kredi notu hesaplama için Findeks sitesi kullanılmalıdır.

Kredi notu konusunda bilgi almak ve özellikle kredi notu hesaplama işlemlerini yapmak isteyenlerin Findeks sitesine girmesi gerekir. Not ile ilgili tüm işlemlerde yetkili sistem Findeks olduğundan dolayı kişilerin not takibini siteye üye olarak yapması gerekir. Üyelik gerektiren sistemde, kişilerin üye olması için sitede yer alan formu doldurması yeterlidir. Bu bakımdan üyelik işlemleri çok kısa süre içerisinde tamamlanabilir. Findeks.gen.tr blog sitesinde de belirtildiği üzere kredi notu sorgulama için Findeks resmi sitesine girildiğinde ilk olarak aşağıdaki gibi bir ekrana erişim sağlanır.

Bu ekranın sağ köşesine yer alan giriş yap bölümü sayesinde kişiler sisteme giriş yaparak kredi notu hesaplamasını tamamlayabilir. Giriş sonrasında sorgulama yapıldığında aşağıdaki gibi bir özet görülür.

Kredi notu hesaplama özellikle bankalardan hizmet alınmadan önce yapılmalıdır. Kişiler bankalara başvuru öncesinde not durumunun bunun için uygun olup olmadığını böylece öğrenebilir. Eğer not düşükse, findeks bilgi blogunda yer alan kredi notu nasıl yükselir yazısında da belirtildiği gibi düzenleme ödeme yapmak ve var olan borçları kapatmak gerekmektedir. Ödeme işlemlerinde kişilerin borç son ödeme tarihlerine sadık kalması gerekir. Böylece not kısa süre içerisinde yükselir. İlerleyen dönemlerde kredi notu hesaplama işlemleri tekrarlanarak durum kontrol edilebilir ve not yeterli duruma gelince başvuru yapılabilir.

Kredi Puanı Sorgulama

Sorgulama yapıldıktan sonra kişilerin kredi notunun risk durumu da belirlenmektedir. Buna göre en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olmak üzere 5 farklı aralıkta belirlenen risk durumu da kredi notu kadar bilgi vericidir. Kişilerin bilgi almak adına yararlanabileceği kredi notu sorgulama ekranı sayesinde güncel not durumu görülerek, not analiz edilebilir. Findeks aracılığı ile yapılabilen işlemlerde kişilerin ücretli bir üyeliğe sahip olması gerekir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:2007.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more