Reklamsız Sözcü

Kulaklarını kesip dereye attılar

Bursa İnegöl'de şap hastalığında telef olan hayvanları kulaklarını kesip dere kenarına attılar.

android-time 21:24 8 Aralık 2015
Kulaklarını kesip dereye attılar
Bursa İnegöl'de şap hastalığında telef olan hayvanları kulaklarını kesip dere kenarına attılar.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde şap hastalığı nedeniyle karantina altına alınan mahallerde telef olan hayvanların bir başka semtte dere kenarına atıldığı öne sürüldü.

Dere kenarında buldukları 3 hayvanda şap hastalığı belirtileri olduğunu söyleyen İnegöl Belediye Veteriner Hizmetleri Müdürü Mesut Karıman, “Telef olan bu hayvanların rastgele atılması yanlış ve tehlikeli, Bu hayvanları bizlerin kireç kaplı kuyulara gömmemiz gerekiyor” dedi.

İnegöl ilçesinde görülen şap hastalığı nedeniyle geçtiğimiz hafta Alibeyköy, Hamitabat ve Konurlar Mahalleri’nde alınan ve 24 Aralık tarihine kadar sürdürüleceği açıklanan  karantina uygulaması devam ediyor. Salgına karşı ilçedeki hayvan pazarında büyük ve küçükbaş hayvan satışı yasaklandı. Şap hastalığının yayılmasını engellemek için karantina uygulamasının devam ettiği İnegöl’de telef olan hayvanların farklı mahallere bırakıldığı iddia edildi. Şipali Köy Yolu üzerinde dere kenarında telef olmuş 3 hayvan bulundu. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine giden İnegöl Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürü Mesut Karıman, “Aynı yerde geçenlerde bir bugün ise 3 büyük baş hayvanı telef olmuş halde bulduk. Hayvanların ağızlarında yaralar tespit ettik. Belli ki ‘Şap’ hastalığından ölmüşler. Bu son derece tehlikeli bir davranış. Hayvan sahiplerinin bu tür durumlarda bizlere mutlaka haber vermesi gerekiyor. Biz o hayvanları alıp açılan derin kuyulara gömüyoruz. Üzerlerine ise kireç döküyoruz. Aksi halde bu hastalık daha fazla yaygınlaşır” dedi.

Telef olan hayvanların kulak küpelerinin sahipleri tarafından kesildiğini söyleyen Karıman, bu hayvanların sahiplerine ulaşmak için araştırma yapacaklarını sözlerine ekledi. DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 21:2508.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more