Reklamsız Sözcü

LYS tercihleri uzatıldı! LYS tercihleri nasıl yapılır?

LYS tercihleri uzatıldı. YÖK, LYS tercih süresini gelen yoğun talep üzerine uzatmak zorunda kaldı. LYS tercihlerinde son gün ne zaman oldu?

android-time 13:58 11 Temmuz 2015
LYS tercihleri uzatıldı! LYS tercihleri nasıl yapılır?
LYS tercihleri uzatıldı. YÖK, LYS tercih süresini gelen yoğun talep üzerine uzatmak zorunda kaldı. LYS tercihlerinde son gün ne zaman oldu?

6 Temmuz’da başlayan LYS ve YGS puanlarına göre yapılan üniversite tercihleri devam ediyor. Öğrenci ve velilerin baskısı doğrultusunda 14 Temmuz’da bitmesi gereken tercih süresi ikin gün daha uzatıldı ve 16 Temmuz 2015 LYS tercihlerinde son gün olarak belirlendi. LYS tercih kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM TERCİH KILAVUZU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

ÜNİVERSİTE (LYS -YGS) TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Üniversiteye girecek adayların tercih başvuruları devam ediyor. ÖSYM tarafından 6 Temmuz – 14 Temmuz arasında olan LYS tercih süresi YÖK tarafından iki gün daha uzatılarak 16 Temmuz 2015 son gün olarak ilan edildi. ÖSYS yükseköğretim programlarına tercih yapacak adaylar kılavuzu yukarıda verdiğimiz bağlantıdan temin edebilir. Bunun dışında basılı bir tercih kılavuzu olmayacak. Üniversite adaylarının tercihlerini bu kılavuzdan belirleyecekler ve tercihleri yazmaları için bu kılavuzdaki boş Tercih Listesinden yararlanabilirler.Üniversite tercihleri sadece ve sadece internet üzerinden yapılacak. Yoksa posta veya elden teslim etme şeklinde yapılan tercihler kabul edilmeyecek.

Üniversite tercihleri, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden bireysel olarak
yapılacaktır. Adaylar, tercihlerini İnternet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır.

TERCİHLER SONRASI YERLEŞTİRME İŞLEMİ NASIL YAPILACAK

Üniversite tercihleri yapılırken dikkat edilmesi gereken yol için aşağıdaki tablo incelenebilir. Adaylar, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için Tablo 4’teki lisans programlarına ve Tablo 3’teki ön lisans programlarına;

a) YGS ve varsa LYS yerleştirme puanları ve varsa sınavsız geçiş hakları,
b) Okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,
c) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir.
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar, Tablo 3’teki kendi alanlarıyla ilgili ön lisans
programlarının sınavsız geçiş kontenjanına (SGK) sınavsız olarak;
a) Okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,
b) Sınavsız geçiş ile ilgili öncelikler,
c) Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP),
d) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları
göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir.

 

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more