Reklamsız Sözcü

Maaşını alamayan şikayete koştu

Ekonomide yaşanmaya başlayan sıkıntılar dönüp dolaşıp çalışanları vurdu.

android-time 15:13 30 Temmuz 2015
Maaşını alamayan şikayete koştu
Ekonomide yaşanmaya başlayan sıkıntılar dönüp dolaşıp çalışanları vurdu.

ERDOĞAN SÜZER/ANKARA
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı şikayet yağmuruna tutan işçiler, maaşlarının ödenmediğini, fazla çalıştırıldıkları halde mesai alamadıklarını bildirdiler. Maaş skandalı yaşanan illerin başında İstanbul, Ankara ve Antalya başı çekiyor.

178 bin işçinin şikâyeti incelendi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yağan işçi şikayetlerine göre, çok sayıda patron yanında çalıştırdığı işçisinin maaşını ödemiyor, ihbar ve kıdem tazminatını vermeden işten atıyor, hatta fazla çalışma ücreti ödemeden işçisini hafta tatilleri de dahil köle gibi çalıştırıyor. Çalışma ve İş Kurumu il müdürlükleri, son bir yıl içerisinde resmi başvuruda bulunan işçilerden 178 bin 435'inin şikâyet başvurularını sonuçlandırabildi. Bakanlık, şikâyetlerin ne şekilde sonuçlandırıldığı, işçilerden ne kadarının haklarına kavuştuğuna ilişkin bilgileri ise paylaşmadı.

Maaşımız ödenmiyor
Yapılan resmi şikayet başvuruları, işçilerin ağırlıklı olarak maaşlarının ödenmemesinden dolayı mağduriyet yaşadığını ortaya koydu. Söz konusu 178 bini aşkın işçiden 50 bin 587'si aylık ücretlerinin ödenmediği gerekçesiyle çalıştığı işyerini Bakanlık'a şikayet etti. Ayrıca yaklaşık 36 bin işçi ihbarsız olarak işten çıkarıldığını, 32 bin 631 işçi de patronu tarafından işten çıkarıldığı halde kendisine kıdem tazminatı ödenmediğini resmen bildirdi. İşçiler ayrıca haftalık ve yıllık izinleri kullanamadan çalıştırıldıkları halde izin ücretlerinin ödenmediği, günlük yaptırılan fazla çalışmaların da yine hesaplarına yatırılmadığı şikayetlerinde bulundular.

İstanbul, Antalya ve Gaziantep'e dikkat
Söz konusu patronunu şikayet eden 178 bin 435 işçiden 42 bin 555'i İstanbul'da çalışıyor. Bu işçilerin yaklaşık 13 bini maaşının ödenmediğini, 9 bini ihbar, 8 bin 727'si de kıdem tazminatının yatırılmadığını resmen bildirdi. İşçi şikayetlerinde ikinci sırayı yaklaşık 19 bin başvuruyla turizm kenti Antalya, üçüncü sırayı da 18 bini aşkın başvuruyla sanayi kenti Gaziantep aldı. Antalya'dan en fazla maaşların ve fazla mesainin ödenmediği, Gaziantep'ten ise ihbar ve kıdem tazminatlarının yatırılmadığı şikayetleri geldi. Başkent Ankara da maaş şikayetlerinin en yoğun olduğu iller arasında İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer aldı. Ankara'da patronunu şikayet eden 8 bin 237 işçiden 4 bin 519'u, yani yarıdan daha fazlası maaşının ödenmediğini bildirdi.

Maaşını alamayan işçiler Çalışma Bakanlığı'nı şikayet yağmuruna tuttu:

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more