Reklamsız Sözcü

Maraş Katliamı Bağcılar’da anıldı

CHP Bağcılar ilçe örgütünün düzenlediği gecede kanlı 1978 Maraş katliamı anıldı.

android-time 10:52 23 Aralık 2015
Maraş Katliamı Bağcılar’da anıldı
CHP Bağcılar ilçe örgütünün düzenlediği gecede kanlı 1978 Maraş katliamı anıldı.

19 Aralık-26 Aralık 1978 tarihleri arasında Kahramanmaraş’ta meydana gelen Alevilere yönelik katliam, düzenlenen etkinliklerle anılıyor. CHP Bağcılar İlçe Başkanlığı tarafından dün akşam Güneşli’deki CHP irtibat bürosunda düzenlenen Maraş katliamı anmasına, CHP Parti Meclisi Yasemin Öney Cankurtaran, CHP Bağcılar İlçe Başkanı Murat Sönmez ve CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu’nun yanı sıra çok sayıda partili katıldı.

CHP’li Cankurtaran Alevilere yönelik sistematik saldırıların tarihçesini anlattı.

Programda konuşan CHP PM Yasemin Öney Cankurtaran “Aralık ayı bizim kuşak için ölüm ayı demek. Kahramanmaraş da bizim için Kanlı Maraş demek” dedi.

Kendisinin de 1978 yılındaki Sivas Alibaba olaylarını canlı tanığı olduğunu belirten Cankurtaran, Alevilere yönelik sistematik saldırıların tarihçesini anlattı. Cankurtaran’ın Sivas’a ilişkin acı anılarını anlatırken gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.

Programa çok sayıda partili katıldı.

Konuşmaların ardından Maraş katliamına ilişkin belgesel gösterimi ve kısa müzik dinletisi ile program sona erdi.

MARAŞ KATLİAMI

19 Aralık ile 26 Aralık 1978’de Kahramanmaraş’ta meydana gelen Alevilere yönelik katliam. Resmi rakamlara göre yedi gün süren olaylar sırasında 105 Alevi öldürüldü. Alevilere ait 200’ün üzerinde ev yakıldı, 100’e yakın işyeri tahrip edildi. Yirmi üç yıl süren davalar sonunda 22 kişi idam, 7 kişi müebbet hapis, 321 kişi de 1–24 yıl arasında ceza almıştır. Katliamda önemli rol oynayan 68 kişiye ise ulaşılamadı. Kanlı saldırılar, 12 Eylül Darbesi’ne sebep olan olaylar arasında gösterildi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:5323.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more