Reklamsız Sözcü

Öğrencilerin yurt sorunu TBMM’de

CHP Milletvekili Onursal Adıgüzel üniversite öğrencilerinin barınma sorunlarını Meclis gündemine taşıdı

android-time 15:47 23 Temmuz 2015
Öğrencilerin yurt sorunu TBMM’de
CHP Milletvekili Onursal Adıgüzel üniversite öğrencilerinin barınma sorunlarını Meclis gündemine taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, üniversite öğrencilerinin yurtlardaki sorunlarıyla ilgili Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a soru önergesi verdi.

Adıgüzel, dar gelirli ailelerin barınma sorununun, üniversite okumama kararı aldırabilecek kadar öenmli olabileceğini söyleyerek, özellikle yoksul ve dargelirli öğrenciler ve aileler açısından üniversiteye yerleşmekten daha öncelikli bir endişe konusu olduğuna dikkat çekti.

Adıgüzel, “Yüksek öğretim kurumlarında okuyan öğrenci sayısının 2014-2015 istatistiklerine göre 6 milyonu aştığı Türkiye’de, bugün itibariyle toplamda 400’ü bile bulmayan yurt sayısı ile 2015-2016 öğretim döneminde yaşanması muhtemel barınma sorununu nasıl çözmeyi planlıyorsunuz? ” diye sordu.

BARINMA SORUNU İÇİN NE YAPIYORSUNUZ?

Adıgüzel, Kılıç’a ayrıca şu soruları yöneltti:
“-KYK’ya müracaat eden fakat yerleştirilemeyen yoksul ve dar gelirli öğrencilerin barınma sorunlarının çözülmesi için neler yapıyorsunuz?
-KYK yurtları arasındaki nitelik farklarının, öğrenciden alınan yurt ücretine göre standardı düşük ve yüksek diye bir ayrıma gidilmesinin, sonuç itibariyle parası olanın daha iyi koşullarda kalmasının yarattığı adaletsizliği ortadan kaldırmaya, tüm yurtların aynı standartlara kavuşturmaya yönelik olarak bir çalışma yürütmekte misiniz?
– Yurtlarda barınan öğrencilere yapılan beslenme yardımı yalnızca sabah ve akşam yemeklerini karşılamakta olup öğle yemeği için herhangi bir yardım yapılmamaktadır. Sağlıklı bir bireyin günde en az üç öğün beslenmesi gerekirken, yapılan beslenme yardımının yalnızca iki öğünü karşılamasının gerekçeleri nelerdir?”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more