Reklamsız Sözcü

Öğretmenler tasfiye mi ediliyor

Büyük tepkilere neden olan öğretmenlere rotasyon uygulaması TBMM gündemine taşındı

android-time 12:49 23 Temmuz 2015
Öğretmenler tasfiye mi ediliyor
Büyük tepkilere neden olan öğretmenlere rotasyon uygulaması TBMM gündemine taşındı

30 Eylül itibariyle aynı okulda 15 yılını dolduran öğretmenler okullarından ayrılmak zorunda kalacak. Büyük tepkilere neden olan uygulama TBMM gündemine taşındı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş konuyu TBMM gündemine taşındı ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya ” Öğretmenlerin tatilde olduğu bir dönemde acele bir şekilde zorunlu rotasyon uygulamasının gerekçesi nedir? ” diye sordu.

SEÇİMDEN SONRA BU UYGULAMANIN AMACI NE?

Yarkadaş , Bakan Avcı'nın yanıtlaması istemiyle hazırladığı önergesinde, Resmi Gazete'nin 17.04.2015 tarihli ve 29329 sayısıyla yürürlüğe giren Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile öğretmenlerin, hizmet sürelerine bağlı olarak, kademeli olarak zorunlu rotasyona tabi olacakları hükmü getirilmiştir. İlgili Yönetmelikte “4 Temmuz 2015'te yapılan değişiklikle aynı eğitim kurumunda 15 yıl görev yapan öğretmenlerin kendi isteği ile okul değiştirmemesi halinde zorunlu rotasyona tabi olacakları belirtilmiştir.
Bu kapsamda;
Soru 1: Öğretmenlerin tatilde olduğu bir dönemde acele bir şekilde zorunlu rotasyon uygulamasının gerekçesi nedir?
Soru 2: Rotasyon çerçevesinde kaç öğretmen yer değiştirmeye tabi tutulacaktır?
Soru 3: Hayatlarını kurmuş ve aile sahibi olan öğretmenlerin bu rotasyon sonucu içine düşeceği durum düşünülmüş müdür?
Soru 4: Bu rotasyonlarla bir kadrolaşma oluşturulmak istendiği iddiaları doğru mudur? Rotasyonlarla ilgili durdurma yapmayı düşünmekte misiniz? 2015 Türkiye Genel seçimlerinden sonra yeni bir hükümet kurulmamışken böyle bir uygulamaya gidilmesinin amacı nedir?

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more