Reklamsız Sözcü

Özgecan davasının gerekçeli kararı açıklandı

Özgecan davasının gerekçeli kararında suçların soğukkanlılıkla, uzmanlıkla, kararlılıkla işlendiği ve toplumda derin yaralar açtığı belirtildi.

android-time 15:47 15 Aralık 2015
Özgecan davasının gerekçeli kararı açıklandı
Özgecan davasının gerekçeli kararında suçların soğukkanlılıkla, uzmanlıkla, kararlılıkla işlendiği ve toplumda derin yaralar açtığı belirtildi.

Mehmet SERBEST– Mersin'in Tarsus ilçesinde geçtiğimiz Şubat ayında hunharca katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın katil zanlıları için verilen ömür boyu ağırlaştırılmış hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

Gerekçeli kararda mahkeme heyeti sanıkların “Suçların soğukkanlılıkla, uzmanlıkla, kararlılıkla işleniş biçimi, maktul yakınları ve tüm toplum vicdanında uzun yıllar onarılması güç hasarlar bırakmış olması, sanıkların pişmanlık göstermemiş olmaları nazara alınarak sanıklar hakkında takdiri hafifletici sebeplerin uygulanmasına yer olmadığı” hükmünü ön planda tuttu ve ceza verdi.

Foto: DHA Katledilen Özgecan’ın ailesi benzer olaylar için Özgecan kanunu çıkarılmasını istedi.

Mahkeme Başkanı Ercan Kumhak başkanlığındaki Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin oy birliğiyle aldığı kararda katillerin hangi suçları işledikleri ve işledikleri suçlara göre aldıkları cezalar detaylı şekilde belirtildi. Mahkeme, olayın 1 numaralı suçlusu olan Ahmet Suphi Altındöken hakkında;  “Sanığın,  Özgecan Aslan’a karşı fikir birliğinde diğer sanıklarla canavarca hisle ve eziyet çektirerek, nitelikli cinsel saldırı suçunu gizlemek, delilerini ortadan kaldırmak ve yakalanmamak amacıyla, baygın olması sebebiyle kendisini savunamayacak durumda bulunan maktule karşı kasten öldürme suçunu işlediğinden 5237 Sayılı TCK'nın 61.  maddesi gereğince, suçun işleniş biçimi, sanığın şahsi ve sosyal durumu göz önüne alınarak 5237 Sayılı TCK’nın 37/1.maddesi delaletiyle 82/1-b-e-h maddeleri gereğince ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına” karar verildiği vurgulandı.

Mahkeme ayrıca Suphi Altındöken hakkında, “Sanığın cebir, tehdit ve hile kullanarak hürriyeti tahdit suçunu işlediğinden 5237 Sayılı TCK’nın 61. maddesi gereğince, suçun yoğun bir suç işleme kararlılığında işleniş biçimi, müdahillerde ve toplumda meydana getirdiği menfi tesirleri gözönüne alınarak 5237 Sayılı TCK’nın 109/2 maddesi gereği taktiren teştiden 6 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına ve  suçun cinsel amaçla işlenmiş olması sebebiyle 5237 Sayılı TCK’nın 109/5. maddesi gereğince verilen cezanın ½ oranında artırılarak sanığın 9 Yıl Hapis Cezası İle Cezalandırılmasın” karar verdi.

Gerekçeli kararda Suphi Altındöken'e verilen art 18 ve 27 yıl ceza ile ilgili olarak da, “Sanığın maktule karşı nitelikli cinsel saldırı suçunu işlediğinden 5237 Sayılı TCK’nın 61.  maddesi gereğince, suçun kararlılıkla işleniş biçimi, suçun müdahillerde ve toplamda meydana getirdiği menfi tesirler göz önüne alınarak TCK 102/2 maddesi gereğince taktiren teştiden 18 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına; Suçun, insanların toplu olarak yaşama zorunluluğunda bulunduğu halk otobüsü gibi bir yerin sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle işlenmiş olması sebebiyle 5237 Sayılı TCK’nın 102/3-e maddesi gereğince verilen cezanın ½ oranında artırılarak sanığın 27 YIL HAPİS Cezası İle Cezalandırılmasına;

Sanığa verilen hapis cezasının kanuni sonucu olarak, 5237 sayılı TCK'nın 53. maddesinin 1. fıkrasının a, c, d, e bentlerinde belirtilen haklarından, mahkûm olduğu hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar, kendi altsoyu üzerindeki, velayet, vesayet ve kayyımlık yetkileri açısından ise meşruten tahliye tarihine kadar Mahrumiyetine” karar verildiği ifade edildi.

Mahkeme kararında diğer sanık Fatih Gökçe ile ilgili olarak da, “Sanığın fikir birliğinde diğer sanıklarla canavarca hisle ve eziyet çektirerek, nitelikli cinsel saldırı suçunu gizlemek, delilerini ortadan kaldırmak ve yakalanmamak amacıyla, baygın olması sebebiyle kendisini savunamayacak durumda bulunan maktule karşı kasten öldürme suçunu işlediğinden 5237 Sayılı TCK'nın 61. maddesi gereğince, suçun işleniş biçimi, sanığın şahsi ve sosyal durumu göz önüne alınarak 5237 Sayılı TCK’nın 37/1.maddesi delaletiyle 82/1-b-e-h maddeleri gereğince ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.

Mahkeme ayrıca, “Sanığın maktule karşı nitelikli cinsel saldırı suçunu işlediğinden 5237 Sayılı TCK'nın 61. maddesi gereğince, suçun kararlılıkla işleniş biçimi, suçun müdahillerde ve toplamda meydana getirdiği menfi tesirler ve suçun işlenişinde iki adet ağırlaştırıcı sebep bulunması göz önüne alınarak 5237 Sayılı TCK’nın 102/2 maddesi gereğince taktiren teştiden 16 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına; Suçun baygın olmasından dolayı kendini savunamayacak vaziyette olan maktule karşı,insanların toplu olarak yaşama orunluluğunda bulunduğu halk otobüsü gibi bir yerin sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle işlenmiş olması sebebiyle 5237 Sayılı TCK’nın 102/3-a-e maddeleri gereğince verilen cezanın ½ oranında artırılarak sanığın 24 Yıl Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına” karar verdi.

Mahkeme kararına göre 3. sanık baba Necmittin Altındöken’le ilgili de “Yine fikir birliğiyle diğer sanıklarla canavarca hisle ve eziyet çektirerek, diğer sanıkların nitelikli cinsel saldırı suçunu gizlemek, delilerini ortadan kaldırmak ve yakalanmamak amacıyla, baygın olması sebebiyle kendisini savunamayacak durumda bulunan maktule karşı kasten öldürme suçunu işlediğinden 5237 Sayılı TCK'nın TCK 61.  maddesi gereğince, suçun işleniş biçimi, sanığın şahsi ve sosyal durumu göz önüne alınarak 5237 Sayılı TCK’nın 37/1.maddesi delaletiyle 82/1-b-e-h maddeleri gereğince Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına” karar verildi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:2215.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more