Reklamsız Sözcü

Poliste ‘tüp’ bomba alarmı

Emniyet, mutfak tüplerine konulan patlayıcı madde düzeneklerine karşı da alarma geçti.

android-time 12:14 7 Aralık 2015
Poliste ‘tüp’ bomba alarmı
Emniyet, mutfak tüplerine konulan patlayıcı madde düzeneklerine karşı da alarma geçti.

KAMİL ELİBOL/ ANKARA

Emniyet, PKK'nın Güneydoğuda kazdığı hendeklere yerleştirdiği tuzak bombalardan sonra, mutfak tüplerine konulan patlayıcı madde düzeneklerine karşı da alarma geçti. Emniyet Genel Müdürlüğü, son dönemde patlayıcı madde kullanılan eylemlerin artması üzerine bomba olaylarında uygulanacak tedbirler konusunda bir rapor hazırladı.

ETKİ SAHASINA GİRMEYİN

EGM, 2011-2013 yıllarında Diyarbakır, Hakkari, İzmir, Gaziantep, Bingöl ve Hatay'da düzenlenen bombalı saldırılar ve ele geçirilen patlayıcı madde düzeneklerine dikkat çekti. Yazıda, üzücü hadiselerin meydana gelmemesi için şüpheli paket ya da bomba olabileceği düşünülen kapalı cisimler ya da araçların incelemek maksadıyla dahi olsa “etki” sahasına girilmemesi istenerek şöyle denildi:

“Patlamış ve ya patlamamış bomba olaylarında; olay yeri çevresine birden fazla bomba bırakılma ihtimali sebebiyle tüm personel dikkatli olmalıdır. İkinci bomba olayları örgüt tarafından zaman ayarlı ya da uzaktan kumandalı sistemler kullanılarak gerçekleştirildiği için, görevli tüm personel ve üst amirler gerekli güvenliğin sağlanabilmesi için en az 100 metrelik alanda çevre emniyeti kordonu alınmasını ve bomba uzmanının olay yerine gelmesini sağlamalıdır.

KBRN ŞÜPHESİ

Bomba uzmanı öncelikle kendi can güvenliğini almalı, müdahale edilen şüpheli cismi bilgi ve tecrübesine göre değerlendirmelidir. Şüpheli cismin Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) bomba olabileceğini de göz önüne alarak muhtemel patlama sonucu kendine ve çevresine verebileceği zararları değerlendirerek gerekli emniyet tedbirlerini aldıktan sonra müdahale etmelidir. KBRN şüphesi varsa ilgili birimlere bilgi vermelidir. Olay yerine ilgili uzmanlar işini bitirinceye kadar kimse yaklaştırılmamalıdır”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more